Test: Logitech Zone Wireless Plus: Brugervenligt og støjreducerende

Her er det eneste headset i testen, der ikke tilbyder DECT-understøttelse. Er dette et must, bør du blot hoppe videre. Men bortset fra det har Logitechs headset rigtig mange gode ting, som det markerer sig på.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er en anelse mere livsstil over det end de andre testdeltagere. De runde og bløde ørepuder er lidt større end hos konkurrenterne, men stadig så små, at der er tale om et on-ear-headset.

De lukker relativt tæt omkring ørerne, og når du dertil lægger mulighed for at aktivere støjreduktion, lukkes lyde fra omverdenen ret effektivt ude. Støjreduktionen aktiveres med en knap på den ene ørekop.

Samme ørekop har en dobbeltfunktionsknap, der besvarer opkald fra Teams eller din smartphone afhængigt af, hvilket apparat du er koblet på. Zone Wireless Plus kan nemlig tilkobles både din computer og din mobil samtidig.

Hører du musik på computeren, og et opkald kommer ind på mobilen, vil headsettet automatisk skifte til mobilen og tilbage igen, når opkaldet er afsluttet. En rigtig nyttig feature.

Gør sig godt til musik

Forbindelsen til mobilen sker med Bluetooth, mens forbindelsen til computeren sker med en Unifying+-dongle.

Det er samme dongle, der bruges til mange af Logitechs andre kontorprodukter, og derfor kan du nøjes med blot én dongle i pc'en, hvis du har eksempelvis mus, webkamera eller tastatur fra Logitech.

De styres også med samme brugervenlige software. Med Logi Tune, som fungerer til både computer og mobil, får du en smart kontrolbar med nem adgang til indstillinger.

Lyden i headsettet er glimrende. Stemmer går flot igennem, og musik gengives behageligt. Du får en fuldspektret og detaljeret lyd med fin balance.

Det er mere, end man kan forvente af denne type headset. Mikrofonen er også af høj klasse. Den isolerer din stemme fra baggrundsstøj og gengiver dine ord med stor tilstedeværelse. Den mutes ved at hæve den eller med en knap.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune