Test: Logitech Zone Wireless Plus: Brugervenligt og støjreducerende

Her er det eneste headset i testen, der ikke tilbyder DECT-understøttelse. Er dette et must, bør du blot hoppe videre. Men bortset fra det har Logitechs headset rigtig mange gode ting, som det markerer sig på.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er en anelse mere livsstil over det end de andre testdeltagere. De runde og bløde ørepuder er lidt større end hos konkurrenterne, men stadig så små, at der er tale om et on-ear-headset.

De lukker relativt tæt omkring ørerne, og når du dertil lægger mulighed for at aktivere støjreduktion, lukkes lyde fra omverdenen ret effektivt ude. Støjreduktionen aktiveres med en knap på den ene ørekop.

Samme ørekop har en dobbeltfunktionsknap, der besvarer opkald fra Teams eller din smartphone afhængigt af, hvilket apparat du er koblet på. Zone Wireless Plus kan nemlig tilkobles både din computer og din mobil samtidig.

Hører du musik på computeren, og et opkald kommer ind på mobilen, vil headsettet automatisk skifte til mobilen og tilbage igen, når opkaldet er afsluttet. En rigtig nyttig feature.

Gør sig godt til musik

Forbindelsen til mobilen sker med Bluetooth, mens forbindelsen til computeren sker med en Unifying+-dongle.

Det er samme dongle, der bruges til mange af Logitechs andre kontorprodukter, og derfor kan du nøjes med blot én dongle i pc'en, hvis du har eksempelvis mus, webkamera eller tastatur fra Logitech.

De styres også med samme brugervenlige software. Med Logi Tune, som fungerer til både computer og mobil, får du en smart kontrolbar med nem adgang til indstillinger.

Lyden i headsettet er glimrende. Stemmer går flot igennem, og musik gengives behageligt. Du får en fuldspektret og detaljeret lyd med fin balance.

Det er mere, end man kan forvente af denne type headset. Mikrofonen er også af høj klasse. Den isolerer din stemme fra baggrundsstøj og gengiver dine ord med stor tilstedeværelse. Den mutes ved at hæve den eller med en knap.

Læses lige nu

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job