Test: Logitech Zone Wireless Plus: Brugervenligt og støjreducerende

Her er det eneste headset i testen, der ikke tilbyder DECT-understøttelse. Er dette et must, bør du blot hoppe videre. Men bortset fra det har Logitechs headset rigtig mange gode ting, som det markerer sig på.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er en anelse mere livsstil over det end de andre testdeltagere. De runde og bløde ørepuder er lidt større end hos konkurrenterne, men stadig så små, at der er tale om et on-ear-headset.

De lukker relativt tæt omkring ørerne, og når du dertil lægger mulighed for at aktivere støjreduktion, lukkes lyde fra omverdenen ret effektivt ude. Støjreduktionen aktiveres med en knap på den ene ørekop.

Samme ørekop har en dobbeltfunktionsknap, der besvarer opkald fra Teams eller din smartphone afhængigt af, hvilket apparat du er koblet på. Zone Wireless Plus kan nemlig tilkobles både din computer og din mobil samtidig.

Hører du musik på computeren, og et opkald kommer ind på mobilen, vil headsettet automatisk skifte til mobilen og tilbage igen, når opkaldet er afsluttet. En rigtig nyttig feature.

Gør sig godt til musik

Forbindelsen til mobilen sker med Bluetooth, mens forbindelsen til computeren sker med en Unifying+-dongle.

Det er samme dongle, der bruges til mange af Logitechs andre kontorprodukter, og derfor kan du nøjes med blot én dongle i pc'en, hvis du har eksempelvis mus, webkamera eller tastatur fra Logitech.

De styres også med samme brugervenlige software. Med Logi Tune, som fungerer til både computer og mobil, får du en smart kontrolbar med nem adgang til indstillinger.

Lyden i headsettet er glimrende. Stemmer går flot igennem, og musik gengives behageligt. Du får en fuldspektret og detaljeret lyd med fin balance.

Det er mere, end man kan forvente af denne type headset. Mikrofonen er også af høj klasse. Den isolerer din stemme fra baggrundsstøj og gengiver dine ord med stor tilstedeværelse. Den mutes ved at hæve den eller med en knap.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS