Denne tablet tåler 62 grader og et fald på over en meter

Denne nye pansrede tablet fra Dell er skabt til de mest barske miljøer – ja, nærmest ekstreme omgivelser, hvor der er glødende varmt, iskoldt og fyldt med støv, snavs og vand.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Her er tablettens svar på en pansret mandskabsvogn. Den nye Dell Latitude 7230 Rugged Extreme fungerer på steder, hvor mennesker nærmest ikke kan overleve, og den er da også skabt til fagfolk, der arbejder i selv de mest ekstreme miljøer.

Det kan være de hedeste ørkner, hårde fabriksmiljøer eller isnende kulde og snefog i polaregne.

Ideen med maskinen er ifølge Dell, at man ikke skal gå på kompromis med ydeevne eller tilslutningsmuligheder, når man arbejder i felten eller på fabriksgulvet.

Latitude 7230 Rugged Extreme er ifølge Dell en let, men dog enormt kraftig 12”-tablet. Den drives af en 12. generations Intel Core-processorer og har integreret Iris Xe-grafik, hvilket ifølge producenten gør den til den stærkeste 12”-tablet af den robuste type på markedet.

Kan betjenes med handsker

Tabletten er IP65-klassificeret mod støv, snavs og vand. Den er faldtestet til 1,2 meter og temperaturtestet fra -28 til 62 grader. Derudover kommer den med forbedret batterilevetid og øget skærmstørrelse i forhold til forgængeren, og takket være handskeberørings-funktionen kan man altid betjene enheden.

Latitude 7230 Rugged Extreme er kompatibel med Wi-Fi 6E. Den har adgang til en lang række nye sikkerhedsfunktioner – via det forudinstallerede Dell TPM 2.0 ControlVault samt infrarødt kamera til Microsoft Windows Hello-ansigtsgenkendelse.

Derudover byder den på en række valgfri funktioner, heriblandt en fingeraftrykslæser, en flytbar ssd-harddisk til at tage følsomme data med sig samt en smartcard-læser.

Latitude 7230 Rugged Extreme kan købes senere på året. Priserne bliver offentliggjort på et senere tidspunkt, forklarer Dell.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

KMD A/S

Senior Software Architect

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S