Denne tablet tåler 62 grader og et fald på over en meter

Denne nye pansrede tablet fra Dell er skabt til de mest barske miljøer – ja, nærmest ekstreme omgivelser, hvor der er glødende varmt, iskoldt og fyldt med støv, snavs og vand.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Her er tablettens svar på en pansret mandskabsvogn. Den nye Dell Latitude 7230 Rugged Extreme fungerer på steder, hvor mennesker nærmest ikke kan overleve, og den er da også skabt til fagfolk, der arbejder i selv de mest ekstreme miljøer.

Det kan være de hedeste ørkner, hårde fabriksmiljøer eller isnende kulde og snefog i polaregne.

Ideen med maskinen er ifølge Dell, at man ikke skal gå på kompromis med ydeevne eller tilslutningsmuligheder, når man arbejder i felten eller på fabriksgulvet.

Latitude 7230 Rugged Extreme er ifølge Dell en let, men dog enormt kraftig 12”-tablet. Den drives af en 12. generations Intel Core-processorer og har integreret Iris Xe-grafik, hvilket ifølge producenten gør den til den stærkeste 12”-tablet af den robuste type på markedet.

Kan betjenes med handsker

Tabletten er IP65-klassificeret mod støv, snavs og vand. Den er faldtestet til 1,2 meter og temperaturtestet fra -28 til 62 grader. Derudover kommer den med forbedret batterilevetid og øget skærmstørrelse i forhold til forgængeren, og takket være handskeberørings-funktionen kan man altid betjene enheden.

Latitude 7230 Rugged Extreme er kompatibel med Wi-Fi 6E. Den har adgang til en lang række nye sikkerhedsfunktioner – via det forudinstallerede Dell TPM 2.0 ControlVault samt infrarødt kamera til Microsoft Windows Hello-ansigtsgenkendelse.

Derudover byder den på en række valgfri funktioner, heriblandt en fingeraftrykslæser, en flytbar ssd-harddisk til at tage følsomme data med sig samt en smartcard-læser.

Latitude 7230 Rugged Extreme kan købes senere på året. Priserne bliver offentliggjort på et senere tidspunkt, forklarer Dell.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest