Denne tablet tåler 62 grader og et fald på over en meter

Denne nye pansrede tablet fra Dell er skabt til de mest barske miljøer – ja, nærmest ekstreme omgivelser, hvor der er glødende varmt, iskoldt og fyldt med støv, snavs og vand.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Her er tablettens svar på en pansret mandskabsvogn. Den nye Dell Latitude 7230 Rugged Extreme fungerer på steder, hvor mennesker nærmest ikke kan overleve, og den er da også skabt til fagfolk, der arbejder i selv de mest ekstreme miljøer.

Det kan være de hedeste ørkner, hårde fabriksmiljøer eller isnende kulde og snefog i polaregne.

Ideen med maskinen er ifølge Dell, at man ikke skal gå på kompromis med ydeevne eller tilslutningsmuligheder, når man arbejder i felten eller på fabriksgulvet.

Latitude 7230 Rugged Extreme er ifølge Dell en let, men dog enormt kraftig 12”-tablet. Den drives af en 12. generations Intel Core-processorer og har integreret Iris Xe-grafik, hvilket ifølge producenten gør den til den stærkeste 12”-tablet af den robuste type på markedet.

Kan betjenes med handsker

Tabletten er IP65-klassificeret mod støv, snavs og vand. Den er faldtestet til 1,2 meter og temperaturtestet fra -28 til 62 grader. Derudover kommer den med forbedret batterilevetid og øget skærmstørrelse i forhold til forgængeren, og takket være handskeberørings-funktionen kan man altid betjene enheden.

Latitude 7230 Rugged Extreme er kompatibel med Wi-Fi 6E. Den har adgang til en lang række nye sikkerhedsfunktioner – via det forudinstallerede Dell TPM 2.0 ControlVault samt infrarødt kamera til Microsoft Windows Hello-ansigtsgenkendelse.

Derudover byder den på en række valgfri funktioner, heriblandt en fingeraftrykslæser, en flytbar ssd-harddisk til at tage følsomme data med sig samt en smartcard-læser.

Latitude 7230 Rugged Extreme kan købes senere på året. Priserne bliver offentliggjort på et senere tidspunkt, forklarer Dell.

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job