Test: Philips OLED807 55”: Alsidigt tv med sprød kontrast

VM-tema: Et flot og alsidigt tv, der i næsten overdreven grad leverer, hvad man forventer af et OLED-tv. Og selvfølgelig er det med Philips' helt eget Ambilight.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er visse features, man efterhånden tager for givet i et Philips-tv. Først og fremmest Ambilight, dvs. producentens særlige bagudvendte belysning, der skyder et festfyrværkeri af farver, som efterligner skærmens indhold, op på væggen bag tv’et for at øge oplevelsen, hvad enten du ser film, fodbold-VM eller gamer. Det får du i fuld potens i dette tv, der har firsidet Ambiligt.

Hvad der ligeledes kendetegner nyere Philips-modeller, er stor lyd. Det får du for så vidt også her. Volumen fejler i hvert fald ikke noget. Tv’et spiller højt, men er desværre ikke specielt raffineret i sin gengivelse. Lyden står lidt mudret, dog ikke desto mindre bedre end hos de fleste øvrige i testen.

Farver ude af balance

Som LG og Panasonic har Philips anvendt et OLED EX-panel, der sikrer høj lysstyrke. På det punkt kan det måle sig med de bedste i testen. I sin billedgengivelse er det OLED i klassisk forstand. Du får kontrast for alle pengene. Her er det stærkere end hos Panasonic.

Til gengæld klarer det sig knap så godt på farver. Ved første øjekast står farverne imponerende. Der er mætning og varme som hos få andre i testen, men balancen er ikke helt på plads. Det kammer over til tider, så farverne bliver lettere hidsige og disharmoniske. Bevægelser har heller ikke helt samme flydende naturlighed som hos de andre tv’er i testen.

God stil og nem styring

Menusystemet er Android TV. Man er således sikret nem opsætning og en bundsolid platform med masser af indhold. Tv’et er samtidig særdeles velforsynet med tilslutninger og har de rette teknologier til en god gamingoplevelse.

Det er desuden nydeligt designet med stilfuld aluminumsfod, som det dog kræver lidt bakseri at montere.

Som allround-tv kan det være en glimrende løsning, men på ren billedkvalitet er der mere at hente i den billigere LG C2-model, som vi har testet her.


Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job