Stortest af bærbare pc'er: Spring på den nye laptop-generation

Den nyeste teknologi inden for ram-hukommelse, lager og internet-forbindelse begynder nu at blive almindelig i de bedre bærbare. Det giver et betydeligt boost i ydelsen, viser denne stortest test af nye laptops.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Prisklassen 10.000-15.000 kroner er forholdsvis populær, fordi det her ofte er muligt at finde kvalitetsbærbare med noget af den nyeste teknologi, uden at det er en investering, der river budgettet helt i stykker.

Det er ikke så lang tid, siden vi testede maskiner i denne klasse, men der er virkelig sket noget siden sidst.

Fuldt fart på ram og lager

Processorerne har fået den obligatoriske opgradering til den nyeste generation med det ydelsesboost, der her følger med. Det er forventeligt.

Det, der er værd at spærre øjnene op over, er, at du nu i denne klasse af bærbare får det nyeste i ram- og lager-teknologi. Det løfter nemlig ydelsen på en helt anden måde end lidt ekstra krudt i cpu’en.

Flere af testens maskiner kommer med lynhurtig DDR5-ram, ligesom også PCIe 4.0-baserede drev er et almindeligt syn. Disse drev er ofte mere end dobbelt så hurtige som forrige generation ssd’er. Det betyder, at maskinerne kører langt mere smidigt, når der åbnes programmer, gemmes filer mm.

Læg dertil Wi-Fi 6E, som et par af maskinerne i testen også byder på, og det har en imponerende hastighed på nettet.

Tilsammen giver det et gevaldigt boost i brugeroplevelsen, og der er således noget at komme efter, hvis du står klar til at opgradere din bærbare computer lige nu.


Testholdets tips, før du køber

Det er på ram, lager og internetforbindelse, der er sket de største landvindinger den seneste tid, så kig i den retning, når du køber ny bærbar. Har maskinen DDR5-ram, PCIe 4.0-baseret lager og Wi-Fi 6-eller ideelt Wi-Fi 6E-forbindelse, så er du allerede rigtig godt på vej. Desuden er det fint, hvis den har en Core i7-cpu fra 12. generation.


Her finder du de seks deltagere i testen

Lenovo Yoga S7 Pro X: Bærbar powermaskine

HP Spectre x360 16-f0035: Stor og effektiv arbejdsmaskine

Samsung Galaxy Book2 Pro 5G: Perfekt bærbar til mobilt arbejde

Acer Swift 5 SF514-56T-706S: Letvægter med drøn på

Huawei MateBook 14S: Gennemført allrounder

Apple MacBook Air M1 (2020): Den gamle Mac er godt med


Bærbare i kapløb: For at give en fornemmelse af ydelsesforskellen får du her maskinernes multi-core-ydelse i måleprogrammet Geekbench 5
Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S