Test: Logitech G502 X Plus: Museklik af højeste karat

Her får gameren fordelene ved optiske switche, men følelsen af mekaniske kontakter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

G502 X viderefører arven fra den populære G502-gamingmus. Designet er opdateret med lettere materialer, og der er en ny Hero 25K højpræcisions-sensor med nøjagtighed på 1-1-forhold ved sub-mikron-niveauer og nul udjævning, filtrering eller acceleration. Musen ligger ret ideelt i hånden og glider med stor ynde over bordpladen.

G502 X Plus, som vi tester her, har Lightsync RGB med 8-LED’er, der kan tilpasses, mens man spiller.

Den største nyhed er de særlige Lightforce hybrid-switches, der kombinerer fordelene ved optiske switches med følelsen af mekaniske kontakter.

Galvaniserede kontaktdele

Lightforce bruger galvaniske kontaktdele, der fungerer ligesom mekaniske afbrydere, for at bevare den præcise følelse. Resultatet er overbevisende. De nye switches sikrer høj hastighed, pålideligt klik og skarp respons. Man føler sig særdeles godt klædt på til at indtage den digitale slagmark.

G502 X Plus byder også på vendbar og aftagelig DPI-knap, som er anvendelig med håndstørrelser og grebsstile af vidt forskellig art. Der er desuden et nydesignet scrollhjul med høj stabilitet og reduceret vægt. Samtidig får man glæde af dobbelt uendelig rulning, som man også kender fra Logitechs glimrende MX-mus.

Musen oplades med USB-C og klarer mange uger på en opladning.

Det er en pebret sag, men er du seriøs med din gaming, er pengene godt givet ud.

Pris: 1299 kr.
Samlet vurdering: 4/6

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics