VIA vil selv udvikle bundkort

Når ingen andre vil markedsføre bundkort med VIA's P4X266 chipsæt, så kan firmaet heldigvis gøre det selv.

Indhold

Taiwanske VIA udvikler i forvejen processorer, chipsæt og andre chips, og nu er tiden også kommet til bundkort. Hele ni nye bundkort er på vej, alle med VIA's P4X266 chipsæt til Intel Pentium 4 og DDR RAM. De to første VIA-bundkort bliver PR22-R og VL33-S, hvor PR22-R understøtter Pentium 4 med 478 ben, IDE RAID og seks kanalers stereolyd, mens VL33-S er et budget-bundkort til Pentium 4 med 423 ben.

Det er egentlig ikke noget stort skridt for VIA at begynde at udvikle bundkort, for det har firmaet faktisk gjort hele tiden. Indtil nu har der imidlertid kun været tale om reference-kort, som aldrig er kommet på markedet, men som andre fabrikanter har kunne tage udgangspunkt i.

VIA PR22-R, tidligere kendt som Soltek SL-85DRV+.
Mens VIA nu vil udvikle, designe og markedsføre bundkortene, overlader firmaet selve fremstillingen til andre. For eksempel er Soltek blandt de udvalgte producenter, og i virkeligheden er PR22-R bare et eksisterende Soltek-bundkort, der har fået ny indpakning. Det "nye" bundkort var tidligere kendt som Soltek SL-85DRV+.

Det er næppe tilfældigt, at det netop er det kontroversielle P4X266 chipsæt, der sidder på VIA's bundkort. De store bundkort-producenter tør ikke anvende dette chipsæt, før retssagerne mellem Intel og VIA er afgjort, og det har altså fået VIA til selv at gøre noget for at udbrede bundkort med chipsættet.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Edora

Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job