Her er de tre største talenter i dansk it-ledelse netop nu

Computerworld, IDC og Dansk IT har i fællesskab her til eftermiddag kåret tre talenter med særligt store muligheder for at skabe innovation i en mulig fremtidig stilling som Chief Information Officer.

Artikel top billede

Tidligere vinder af Årets CIO i 2022, Ann Fogelgren, sammen med en af de tre Next CIO'er, Cæcilie Kornbeck, ligeledes fra GN Store Nord. (Foto: Mikael Rieck / Mikael Rieck)

Kåringen af Årets CIO 2025 er ikke blot en festlig dag for de etablerede it-direktører i Danmark.

Også de måske kommende topfolk i it-afdelingerne i landets virksomheder er i den grad i fokus, når Computerworld, IDC og Dansk IT i fællesskab netop nu fejrer 20-året for kåringen af den første Årets CIO.

13 it-ledere med stort potentiale var inviteret med henblik på at udpege tre af dem som ”Next CIO” – det vil sige særligt interessante talenter.

De tre heldige og ikke mindst dygtige vindere af talentprisen blev denne tirsdag eftermiddag annonceret foran de 140 deltagere i Langelinie Pavillonen i København.

De tre er:

- Jinhong Brejnholt, Chief Cloud Architect, Global Head of Cloud og Container Platforms i Saxo Bank

- Mikkel Friis-Christensen, Tribe Lead for CT&I i DFDS

- Cæcilie Kornbeck, senior director, DDI Strategy og governance i GN Store Nord

De tre vinder hver især en dag i følgeskab med netop den CIO fra IT Branchens CIO Transformation Board, som de selv havde peget på på forhånd.

De tre Next CIO’er blev hentet op på scenen og interviewet af Computerworlds chefredaktør, Lars Jacobsen, som dér var i fornemt selskab med Årets CIO 2022 Ann Fogelgren fra GN Store Nord.

Hvad tiltrak jer ved it, spurgte Lars Jacobsen alle tre ledertalenter.

”For mig var det simpelt: Jeg ville ændre på, at der ikke var kvinder, som interesserede sig for computer science. Så jeg begyndte at lære at programmere. Og jeg vil gerne være en rollemodel for andre kvindelige computerprogrammører,” svarede Jinhong Brejnholt.

”Jeg elsker at fikse og strukturere ting, og i it er der så meget at strukturere. Jeg oplevede et stort cyberangreb tæt på, og det var faktisk fantastisk, fordi der var så mange mennesker med så stor indsigt med i den proces,” sagde Cæcilie Kornbeck.

”Noget, der har en betydningsfuld indflydelse på forretninger, og dér er der ingen vej udenom it. Det interesserer mig,” lød svaret fra Mikkel Friis-Christensen.

kriterierne for at blive et Next CIO-talent

Formålet med Next CIO er at sætte fokus på den næste generation af CIO'er – de digitale, data- og teknologiledere, der har potentialet til at tage det næste skridt i deres karriere.

Virksomheder fra hele landet havde inden fejringen af Årets CIO 2025 indsendt nomineringer på exceptionelle it-professionelle, som i deres øjne havde udvist bemærkelsesværdigt potentiale og lederegenskaber.

I samarbejde med tidligere vindere af titlen som Årets CIO havde juryen bag kåringen af Årets CIO omhyggeligt evalueret hver nominering for at kunne fremhæve de kandidater, der skiller sig ud som innovatører.

Kriterierne for at komme i betragtning til at blive en Next CIO var:

- Mindst fem års erfaring i en digital, data- eller teknologistilling eller en line-of-business stilling, som regelmæssigt engagerer og samarbejder med sådanne afdelinger.
- Realistiske forventninger om at være i CIO, CTO, CDO, eller tilsvarende stilling inden for to til fem år.
- Påviseligt bevis på at levere forretningsværdi gennem teknologiadoption, implementering og/eller drift.
- Bevis på at udfordre status quo med løbende forbedringer og innovativ tænkning
- Visse fremskridt og faglig udvikling hen imod it-ledelse evt. med strategicertificeringer eller andre relevante akademiske resultater.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S