Her er de tre største talenter i dansk it-ledelse netop nu

Computerworld, IDC og Dansk IT har i fællesskab her til eftermiddag kåret tre talenter med særligt store muligheder for at skabe innovation i en mulig fremtidig stilling som Chief Information Officer.

Artikel top billede

Tidligere vinder af Årets CIO i 2022, Ann Fogelgren, sammen med en af de tre Next CIO'er, Cæcilie Kornbeck, ligeledes fra GN Store Nord. (Foto: Mikael Rieck / Mikael Rieck)

Kåringen af Årets CIO 2025 er ikke blot en festlig dag for de etablerede it-direktører i Danmark.

Også de måske kommende topfolk i it-afdelingerne i landets virksomheder er i den grad i fokus, når Computerworld, IDC og Dansk IT i fællesskab netop nu fejrer 20-året for kåringen af den første Årets CIO.

13 it-ledere med stort potentiale var inviteret med henblik på at udpege tre af dem som ”Next CIO” – det vil sige særligt interessante talenter.

De tre heldige og ikke mindst dygtige vindere af talentprisen blev denne tirsdag eftermiddag annonceret foran de 140 deltagere i Langelinie Pavillonen i København.

De tre er:

- Jinhong Brejnholt, Chief Cloud Architect, Global Head of Cloud og Container Platforms i Saxo Bank

- Mikkel Friis-Christensen, Tribe Lead for CT&I i DFDS

- Cæcilie Kornbeck, senior director, DDI Strategy og governance i GN Store Nord

De tre vinder hver især en dag i følgeskab med netop den CIO fra IT Branchens CIO Transformation Board, som de selv havde peget på på forhånd.

De tre Next CIO’er blev hentet op på scenen og interviewet af Computerworlds chefredaktør, Lars Jacobsen, som dér var i fornemt selskab med Årets CIO 2022 Ann Fogelgren fra GN Store Nord.

Hvad tiltrak jer ved it, spurgte Lars Jacobsen alle tre ledertalenter.

”For mig var det simpelt: Jeg ville ændre på, at der ikke var kvinder, som interesserede sig for computer science. Så jeg begyndte at lære at programmere. Og jeg vil gerne være en rollemodel for andre kvindelige computerprogrammører,” svarede Jinhong Brejnholt.

”Jeg elsker at fikse og strukturere ting, og i it er der så meget at strukturere. Jeg oplevede et stort cyberangreb tæt på, og det var faktisk fantastisk, fordi der var så mange mennesker med så stor indsigt med i den proces,” sagde Cæcilie Kornbeck.

”Noget, der har en betydningsfuld indflydelse på forretninger, og dér er der ingen vej udenom it. Det interesserer mig,” lød svaret fra Mikkel Friis-Christensen.

kriterierne for at blive et Next CIO-talent

Formålet med Next CIO er at sætte fokus på den næste generation af CIO'er – de digitale, data- og teknologiledere, der har potentialet til at tage det næste skridt i deres karriere.

Virksomheder fra hele landet havde inden fejringen af Årets CIO 2025 indsendt nomineringer på exceptionelle it-professionelle, som i deres øjne havde udvist bemærkelsesværdigt potentiale og lederegenskaber.

I samarbejde med tidligere vindere af titlen som Årets CIO havde juryen bag kåringen af Årets CIO omhyggeligt evalueret hver nominering for at kunne fremhæve de kandidater, der skiller sig ud som innovatører.

Kriterierne for at komme i betragtning til at blive en Next CIO var:

- Mindst fem års erfaring i en digital, data- eller teknologistilling eller en line-of-business stilling, som regelmæssigt engagerer og samarbejder med sådanne afdelinger.
- Realistiske forventninger om at være i CIO, CTO, CDO, eller tilsvarende stilling inden for to til fem år.
- Påviseligt bevis på at levere forretningsværdi gennem teknologiadoption, implementering og/eller drift.
- Bevis på at udfordre status quo med løbende forbedringer og innovativ tænkning
- Visse fremskridt og faglig udvikling hen imod it-ledelse evt. med strategicertificeringer eller andre relevante akademiske resultater.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen