Årets CIO 2025: Nu skal Danmarks dygtigste CIO findes - er det dig? Eller kender du en, som du vil indstille?

Det er den mest eftertragtede titel for danske it-chefer og CIO'er, der er på spil, når Årets CIO findes for 20. gang 3. juni 2025. Søg selv eller prik til en, som du kender - og læs mere om den prestigefyldte pris her.

Artikel top billede

Med eksplosionen af automatiserings- og AI-løsninger, en noget usikker verdensøkonomi og et helt andet forhold til USA er både techgiganter og deres kunder igen kastet ud i hel ny verden.

Det stiller krav til både it-organisationen, til leverandører og ikke mindst til den moderne, forretningsorienterede CIO. Derfor er strategisk tænkning og eksekveringskraft vigtigere end nogensinde.

Og bag de strategisk sikre valg, leverancesikkerheden, kvaliteten og ikke mindst hastigheden ved teknologiadoptionen står den gode CIO - og vedkommendes team.

CIO´erne er omdrejningspunktet

Og nu skal Årets CIO 2025 findes.

Det er den mest eftertragtede titel for danske it-chefer og CIO'er, der er på spil, når Årets CIO 2025 kåres efter et grundigt jury-arbejde, som blandt andet involverer flere interviews og virksomhedsbesøg.

Det er 20. gang, at vi finder og kårer Årets CIO i Danmark. Konferencen og den traditionsrige kåringsfest finder sted den 3. juni på Langelinie Pavillonen i København.

Tilmeld dig allerede nu som gæst for at sikre dig en plads.

Er du selv eller kender du den rigtige kandidat så er tidsfristen for indsendelse af spørgeskemaer er 9. april 2025. Se hvordan du bliver kandidat her.

Har du forslag til kandidater, vi bør overveje i år? Send dem gerne til formand for juryen Charlotte Poulsen på cpoulsen@idc.com med en kort begrundelse for, hvorfor netop denne person er en værdig kandidat.

Perlerække af tidligere vindere

Vinderen af Årets CIO-konkurrencen får plads i en pragtrække af dygtige CIO'er, som gennem årene har vundet konkurrencen.

Her kan du se listen med de tidligere års vindere af Årets CIO i Danmark.

Læs om CIO'erne og deres arbejde herunder:

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S