Årets CIO 2025: Nu skal Danmarks dygtigste CIO findes - er det dig? Eller kender du en, som du vil indstille?

Det er den mest eftertragtede titel for danske it-chefer og CIO'er, der er på spil, når Årets CIO findes for 20. gang 3. juni 2025. Søg selv eller prik til en, som du kender - og læs mere om den prestigefyldte pris her.

Artikel top billede

Med eksplosionen af automatiserings- og AI-løsninger, en noget usikker verdensøkonomi og et helt andet forhold til USA er både techgiganter og deres kunder igen kastet ud i hel ny verden.

Det stiller krav til både it-organisationen, til leverandører og ikke mindst til den moderne, forretningsorienterede CIO. Derfor er strategisk tænkning og eksekveringskraft vigtigere end nogensinde.

Og bag de strategisk sikre valg, leverancesikkerheden, kvaliteten og ikke mindst hastigheden ved teknologiadoptionen står den gode CIO - og vedkommendes team.

CIO´erne er omdrejningspunktet

Og nu skal Årets CIO 2025 findes.

Det er den mest eftertragtede titel for danske it-chefer og CIO'er, der er på spil, når Årets CIO 2025 kåres efter et grundigt jury-arbejde, som blandt andet involverer flere interviews og virksomhedsbesøg.

Det er 20. gang, at vi finder og kårer Årets CIO i Danmark. Konferencen og den traditionsrige kåringsfest finder sted den 3. juni på Langelinie Pavillonen i København.

Tilmeld dig allerede nu som gæst for at sikre dig en plads.

Er du selv eller kender du den rigtige kandidat så er tidsfristen for indsendelse af spørgeskemaer er 9. april 2025. Se hvordan du bliver kandidat her.

Har du forslag til kandidater, vi bør overveje i år? Send dem gerne til formand for juryen Charlotte Poulsen på cpoulsen@idc.com med en kort begrundelse for, hvorfor netop denne person er en værdig kandidat.

Perlerække af tidligere vindere

Vinderen af Årets CIO-konkurrencen får plads i en pragtrække af dygtige CIO'er, som gennem årene har vundet konkurrencen.

Her kan du se listen med de tidligere års vindere af Årets CIO i Danmark.

Læs om CIO'erne og deres arbejde herunder:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S