Finanssektor i skærpet cyberberedskab: Frygt for Iran-relaterede cyberangreb

Mens krigen i Iran udvikler sig, så er bankerne i USA i et forhøjet beredskab for cyberangreb.

Artikel top billede

(Foto: Brock Wegner / Unsplash)

Den amerikanske finanssektor har skruet op for overvågningen af digitale trusler, som krigen mellem USA og Iran udvikler sig.

I øjeblikket er banker og andre finansielle institutioner i USA på et forhøjet beredskabsniveau for mulige cyberangreb, rapporterer Reuters.

Udviklingen kommer, efter at Irans øverste leder Ali Khamenei blev dræbt i et luftangreb i weekenden.

Det har sat yderligere blus under konflikten i Mellemøsten, der allerede har sendt de første bølgeskvulp gennem markederne globalt og har øget bekymringen for Iran-relaterede cyberangreb mod amerikanske finansielle systemer.

Kritisk infrastruktur og et oplagt mål

Cybersikkerhed har længe været et topprioriteret område for finanssektoren, blandt andet fordi branchen driver kritisk amerikansk infrastruktur.

"Branchen er opmærksom og klar til at reagere på cybertrusler til enhver tid, og især når de globale cybersikkerhedsrisici er forhøjede," siger Todd Klessman, der er managing director for financial services cyber and technology i brancheorganisationen SIFMA.

SIFMA afholder en årlig øvelse for at sikre, at finansvirksomheder kan fortsætte driften under alvorlige cyberhændelser.

"Vi følger fortsat den aktuelle situation med fokus på operationel robusthed, som er grundlæggende for integriteten og stabiliteten i de amerikanske kapitalmarkeder," siger Todd Klessman til mediet.

En anden højtstående person fra bankbranchen fortæller til mediet, at långivere er meget bekymrede for risikoen for cyberangreb og at de ser risikoen som sandsynlig.

Cyber er ikke den største trussel

Kreditvurderingsbureauet Morningstar DBRS vurderer, at de mest betydelige risici for globale banker og kapitalforvaltere sandsynligvis vil være indirekte og vil komme i form af vedvarende højere oliepriser og chok til låntagere.

Men bureauet advarer også om, at cyberrisici kan stige og udgøre et problem.

"Iran kan øge sine cyberangreb mod vestlige enheder, inklusiv banker," siger bureauet ifølge mediet.

Samme trusselsbillede går igen hos investeringsbanken Lazards geopolitiske rådgivningsteam, der har fremhævet cyberrisici og peget på, at Iran har vist vilje til at bruge cyberkapaciteter mod kommercielle mål, hvilket også omfatter de finansielle systemer.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Politiets Efterretningstjeneste

Tester i PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura