Videnskabsfolk imod EU-patenter

En række europæiske videnskabsfolk protesterer over EU-kommisionens forslag til patent-regler for software.

Indhold

En gruppe på 31 europæiske videnskabsfolk protesterer til EU-parlamentet over det forslag til regler for software-patenter, som EU-kommissionen har fremlagt. Det skriver den britiske nyhedstjeneste ZDNet UK.

Mange frygter, at den amerikanske patentmodel på softwareområdet vil blive anvendt i EU. I USA er kravene til software-teknologier, som patenteres, ikke nær så restriktive som de regler, der har været gældende i EU indtil nu.

Kommissæren for det indre marked, Frits Bolkenstein, har beskrevet forslaget som en løsning, der ligger midt mellem de amerikanske softwareproducenters ønske og de holdninger, som især open source-miljøet repræsenterer.

De europæiske videnskabsfolk stiller sig kritisk over for forslaget og forlanger, at parlamentet vedtager en tekst, som gør det umuligt at patentere ideer, som ligger til grund for software eller algoritmer.

De beder derfor EU-politikerne om at sige nej til patenter på at behandle information, på dataformater og på interaktion mellem mennesker og maskiner.

En række komiteer under parlamentet er i øjeblikket ved at behandle forslaget. Ud over de 31 videnskabsfolks protest har 143.000 europæere underskrevet en lignende protestskrivelse fra anti-patent organisationen EuroLinux.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job