Sådan styrker du sikkerheden med lean

Klumme: Der er god grund til at kigge informations­sikkerheden efter i sømmene. Man kan bruge lean. Læs her, hvordan du kan gøre.

Artikel top billede

For et par uger siden talte jeg med en virksomhed, som havde sparet investeringen i et nødstrømsanlæg til 400.000 kroner, hvorefter de seks måneder senere realiserede en tabt arbejdsfortjeneste på cirka 600.000 kroner på grund af et strømnedbrud.

Hvis man ikke velovervejet har besluttet hvilken informationssikkerhed, som er nødvendig, så er risikoen stor, for at man anvender for mange eller for få eller sågar forkerte ressourcer på at sikre sine informationsaktiver.

Lidt for meget

Grundet vildrede sker det, at nogle konkluderer ‘hellere lidt for meget, end lidt for lidt’.

Spørgsmålet er bare, om det ‘lidt for meget’ ender der, hvor der er behov for det.

Andre siger, ‘nu må nok være nok’ alene ud fra hvor mange ressourcer, der er anvendt på sikkerhed, men uden at vide om disse giver det ønskede resultat.

I Børsen Forum nyhedsbrev september 2007 stod der, “hvis du ved, hvad problemet er, så er det Lean, du skal bruge; hvis du ikke ved, hvad problemet er, så er det Six Sigma, du skal bruge.”

Denne tankegang kan med fordel anvendes, når man arbejder med informationssikkerhed.

Det unødvendige skal fjernes

Meget forenklet kan filosofien bag Lean beskrives, som at arbejde med at fjerne det unødvendige, som ikke giver værdi, og Six Sigma som at sikre, at det nødvendige er til stede og giver værdi.

Det er nemt at gå for langt såvel i den ene som den anden retning.

Lean-eksperten skal forstå, at en sikkerhedssele er fornuftig, specielt når man kører 160 km/t.

Six Sigma eksperten skal huske, at sikkerhedsselen ikke skal sidde så stramt, at man ikke kan nå speederen, for så kommer man jo ingen vegne.

Man må hverken underdrive sandsynligheden eller overdrive konsekvensen.

En årsag til at Lean og Six Sigma har stor opmærksomhed, og for mange virksomheder også en betydelig effekt, er, er at virksomheder som er bare 5-10 år gamle allerede lider af lagkage-syndromet: Hvis man ikke er tilfreds eller tryg ved det nuværende, lægger man et lag ovenpå indtil den dag, hvor man igen ikke er tilfreds, og så gentager situationen sig.

En Lean-baseret proces skralder disse lag af igen, og en Six Sigma-proces forbedrer og styrker det nederste lag i stedet for at lægge et nyt lag oven på.

Gør det samme med virksomhedens informationssikkerhed.

Ud med sikkerhedslagene

Start med (på papiret) at fjerne alle sikkerhedslag, tekniske såvel som procesmæssige.

Beslut så hvilken sikkerhed, der reelt er nødvendig samt mest hensigtsmæssig ud fra de forretningsområder virksomheden arbejder med og den overordnede strategi.

I tråd med Lean og Six Sigma-filosofierne skal der arbejdes i helheder og i hele værdikæde-/procesforløb.

Resultatet kan gradvist omsættes fra papir til praksis, da det nu er muligt at se, hvad der er relevant og nødvendigt, og hvad der er unødvendige levn fra fortiden eller resultatet af en unødvendig overforsikring.

Lean informationssikkerhed skal ikke styres af mål som mindre sikkerhed eller lavere omkostninger, men af et mål om relevant og nødvendig sikkerhed, som matcher virksomheden og forretningsaktiviteterne samt falder så naturligt ind i forretningsprocesserne som muligt, og derfor er af værdi.

Niels Madelung er projektchef i Dansk Standard.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job