JavaOne: Nyt logo og Java på desktoppen

Suns Java-konference bød på et nyt Java-logo og en mulighed for at få Java ind på skrivebordet. Ny portal og aftaler med pc-producenter skal give skrivebords-Java et skub fremad. Javas enterprise-platform skal åbnes op med mulighed for at benytte andre sprog end bare Java. Og sprogets opfinder, James Gosling, gør sig tanker om Java som open source.

Nyt logo

JavaOne er Suns årlige Java-konference, og Java er som marked betragtet åbenbart blevet så stort, at de forskellige spillere skal have hver sin konference. IBM, som var en af sidste års hovedsponsorer, var kun sporadisk repræsenteret i år, og det skyldes tilsyneladende, at firmaet sparer på krudtet til sin egen WebSphere-konference.

Java er efterhånden blevet en mainstream-teknologi, og det arkitektur-baserede miljø, hvor sprog og afvikling er standardiseret, står ikke alene længere. Microsofts .Net-teknologi bygger på samme ideer, om end denne unge platform endnu kun findes til Microsofts egne miljøer.

Mainstream-teknologi har da også sjældent de store revolutioner at byde på, og bedømt på afstand var det da heller ikke de store overraskelser, som konferencen kunne byde på.

Nyt logo
På markedsføringssiden har Java fået et nyt logo. Det skulle ifølge Sun være, fordi det ældre logo ikke kunne optegnes pænt på mobiltelefonernes små skærme. En ny portal, Java.com, er det også blevet til. Denne portal retter sig imod slutbrugerne, og ikke udviklere.


Det splinternye logo.
Her kan helt almindelige brugere få hjælp til Java, og Java-afviklingsmiljøet JRE kan simpelthen downloades og installeres automatisk via Java.com. Det fantastiske her er desværre nok, at det har taget Sun mange år at opnå en grad af brugervenlighed, som svarer til det de fleste andre softwarehuse har kunnet levere i lang tid.

Men nu virker det som om Sun vil gøre et seriøst forsøg på at komme ind på de almindelige brugeres skriveborde. Udover Java.com har Sun indgået en aftale med Hewlett-Packard og Dell.

Sammen med Java-glade IBM står disse producenter for en betragtelig del af pc-markedet, og den store udbredelse gør det mere attraktivt at skrive almindelige pc-programmer for Java-udviklerne.

J2EE med PHP

J2EE med PHP
En forsat ambition for Sun og andre ledende Java-spillere, er at trække flere udviklere ind på platformen. Det er i særdeleshed den succesfulde, men slemt komplicerede enterprise-platform J2EE (Java 2 Enterprise Edition), som det drejer sig om.

I samarbejde med blandt andre firmaet Zend, der har en finger med i spillet af udviklingen af web-scriptingsproget PHP, vil Sun forsøge at gøre platformen tilgængelig for andre sprog end Java. Sun har nok skelet til Microsoft, som i markedsføringen af .Net har slået en del på tromme for platformens sprog-uafhængighed.

Java er dog ikke helt jomfruelig i denne sammenhæng. Skrivebordsversionen J2SE har eksempelvis tætte forbindelser til sprog som Python og JavaScript, der viser, at det ikke er så slemt at skabe bindinger i mellem Javas klassebiblioteker, og andre sprog end Java.

Det er sikkert det store kontingent af PHP-webudviklere, som Sun har i tankerne med alliancen med Zend. Mediemanden og teknologi-guruen Tim O'Reilly spår, at Java-miljøet kan forøges med tre millioner udviklere fra scripting-miljøet.

Open source Java - eller hvad
Den efterhånden sædvanlige diskussion om ejerskabet til Java har også været oppe at vende i forbindelse med JavaOne, men ideen om at gøre Java til open source får nu støtte fra en vægtig stemme - nemlig sprogets ophavsmand, James Gosling.

Gosling siger, at han godt kan se fordele i at benytte open source-licenser til Java, helt eller delvis, men at tanken om at andre firmaer kan bryde specifikationen, helt lovligt, skræmmer ham. Han hentyder til Microsofts Java VM, som implementerede ikke-standardiseret funktionalitet. Sun har ikke officielt skiftet standpunkt på området.

Der er mere reportage fra JavaOne i det kommende PC World nummer 8.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Datawarehouse-udvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job