DK-CERT: Til angreb med firewire og kulde

To nye typer angreb på pc'er er interessante, men kræver fysisk adgang, skriver lederen af DK•CERT, Shehzad Ahmad, i sin månedlige klumme om it-sikkerhed.

Artikel top billede

Når uvedkommende har fysisk adgang til din computer, er det ikke længere din computer.

Ud fra denne gamle sandhed er det let at affærdige to nye typer angreb, der har fået en del presseomtale. Det ene anvender firewire, mens det andet benytter sig af kuldespray.

I begge tilfælde skal man have fingrene i maskinen for at udnytte sårbarheden.

Skønt de kræver fysisk adgang, er de to nye angreb nu alligevel værd at kigge nærmere på.

Direkte til RAM via Firewire

Angrebet med firewire er enkelt at udføre:

Man kører et program på en Linux-computer eller en iPod.

Den sluttes med et firewire-kabel til den pc, man vil angribe. Herefter kan programmet hente indholdet af RAM'en over på Linux-pc'en, hvor det kan analyseres.

Er det så en sårbarhed?

Nej, direkte adgang til arbejdslageret uden om styresystemet er faktisk en indbygget funktion i firewire. Så det er ikke en fejl, men en feature.

Nogen nyhed er der heller ikke tale om. Jeg hørte første gang om det for fire år siden. Men nu findes der et program til at udnytte metoden i praksis.

Risiko ved pause

Firewirestikket udgør især en risiko ved bærbare pc'er, der er sat på pause.

Selvom pauseskærmen er beskyttet med adgangskode, kan en angriber få adgang til data i arbejdslageret, hvis han blot kan stikke et Firewirekabel i maskinen.

Adam Boileau, der har skrevet angrebsprogrammet, oplyser, at angrebet også kan gennemføres på en pc uden indbygget firewire.

Så skal man sætte et Cardbus Firewire-kort i pc'en og vente på, at det automatisk installeres.

Frossen RAM

Det andet aktuelle angreb er også rettet mod arbejdslageret.

Men her udnytter man en...fortsætes

... fysisk egenskab ved RAM-kredse.

Som bekendt glemmer RAM-chips deres data, når strømmen forsvinder. Men der går lidt tid, før de glemmer dem.

Forskere ved Princeton-universitetet har opdaget, at den tid kan forlænges, hvis man nedkøler chips. Så kan de huske data i flere minutter.

Det har de udnyttet i et angrebsprogram. Programmet lægges på en USB-enhed, der kan bootes fra. Pc'en afkøles og slukkes.

Den bootes fra USB-enheden, hvorefter data kan hentes ud fra RAM'en.

Forskerne var på udkig efter én bestemt stump data i RAM: Den nøgle, som var benyttet til at kryptere data på pc'ens disk med. Og ifølge forskerne lykkedes det at få fat i den. Derefter kunne de læse alle data på disken, selvom den var krypteret.

Hold pc'en tæt til kroppen

Skønt begge angreb er interessante, er der ingen grund til panik.

Men de viser, at der er god grund til at holde sin bærbare pc under konstant opsyn, når man er uden for kontoret.

Hvis man ikke bruger Firewire-porten, kan man slå den fra i BIOS.

Det kan også være en god ide altid at lukke pc'en helt ned i stedet for at bruge standby eller dvale.

DK-CERT (www.cert.dk) er det danske Computer Emergency Response Team. I samarbejde med tilsvarende CERT'er over hele verden indsamler DK-CERT information om internetsikkerhed. DK-CERT udsender advarsler og tager imod anmeldelser af sikkerhedsrelaterede hændelser på internettet.

DK-CERT's leder, Shehzad Ahmad, opdaterer den sidste fredag i hver måned Computerworlds læsere med de seneste tendenser inden for it-sikkerhed.

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S