Artikel top billede

MySpace vinder sag over stor-spammere

Netværkstjenesten MySpace har nul tolerance overfor spammails, og det har givet bonus i form af en erstatning på mere end en milliard kroner.

Den populære netværkstjeneste MySpace har vundet en retssag mod to personer, der har sendt spam til webstedets medlemmer.

Retten afgjorde nemlig, at spammerne skal betale en rekordhøj erstatning på ikke mindre en 1,1 milliard danske kroner.

Det er de to sagsøgte, Sanford Wallace og Walter Rines, der skal til lommerne efter afgørelsen.

Spamkonger

De to herrer er gamle kendinge i spam-sammenhæng, og de går under navnene "Spamford" og "Spam kongen", efter deres firma tilbage i 1990’erne udsendte helt op til 30 millioner uønskede mails om dagen.

Men MySpace har en nul tolerance-politik overfor personer, der handler ulovligt på deres webside, siger MySpace's ledende sikkerhedschef, Hemanshu Nigam til nyhedsbureauet AP.

Og det kommer Sanford Wallace og Walter Rines nu til at mærke.

"Vi er fast besluttet på at straffe dem, der overtræder loven, og forsøger at skade vores medlemmer," siger han.

Solidt budskab

MySpace opgiver antallet af uønskede mails til 735.925, og formålet med de mange spam-mails var, at Sanford Wallace og Walter Rines kunne tjene penge på hits samt salg af ringetoner til mobiltelefoner.

Denne handling er ulovlig ifølge den amerikanske spam-lovgivning kendt som CAN-SPAM fra 2003, og berettiger nu MySpace til den store erstatning.

MySpace anser det for en stor sejr, der kan være med til at skræmme fremtidige spammere fra at benytte tjenesten som platform.

"Spammers ønsker ikke at blive retsforfulgt. De er der for at tjene penge. Det er vores opgave at sende et budskab om at det skal stoppe," siger Hemanshu Nigam til AP.

MySpace har en anden verserende anti-spamsag.

Her påstår nettjenesten, at en spammer ved navn Scott Richter har fået adgang til MySpace-profiler ved hjælp af stjålne passwords og derefter sendt spam-nyhedsbreve fra disse konti.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere