Hul i SSH

Der er fundet fejl i det krypterede terminalprogram OpenSSH, som benyttes til at fjernstyre Linux- og BSD-computere. Hullet er forsøgt udnyttet i månedsvis.

Indhold

En fejl i terminalprogrammet OpenSSH har været kendt blandt hackere i flere måneder.

OpenSSH er et alternativ til Telnet, som gør det muligt at fjernkontrollere styresystemer og programmer, der kan styres ved hjælp af tekst-kommandoer. I modsætning til Telnet er SSH krypteret.

OpenSSH er en populær implementering af SSH-specifkationen, og programmet benyttes ofte i forbindelse med Linux- og BSD-systemer.

Ifølge OpenSSH's hjemmeside drejer det sig om en buffer-fejl, som findes i alle versioner af SSH tidligere end version 3.7. En ny version 3.7.1, som retter fejlen, er blevet udsendt.

Ifølge sikkerhedseksperter berører fejlen alle distributioner af Linux og BSD.

Det er ikke klart, hvor farligt hullet er, men hullet er blevet forsøgt udnyttet talrige gange i den seneste tid.

Sikkerhedsorganisationen CERT har udsendt en meddelelse om hullet, men denne meddelelse er skrevet før version 3.7.1 blev offentliggjort. I CERT's bulletin står der, at hullet er lukket i version 3.7, men dette er ikke tilfældet, siger andre kilder.

En anden meddelelse kan læses på sikkerheds-mailinglisten Bugtraq.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura