Sådan scorer it-branchen ungt kød i 2015

Lyt til de unge, ellers taber I kampen om medarbejdere, lyder rådet fra fremtidsforsker, der har konkrete bud på, hvad de unge vil have.

Artikel top billede

(Foto: Claus Lavendt)

Fremtidsforsker Anne Skare Nielsen fra Future Navigator tegner et billede af de tanker og ønsker, der gemmer sig under en studenterhue i 2015.

It-firmaer må nemlig forsøge at lokke de unge til, men det bliver ikke en let øvelse.

Udgangspunktet er imidlertid at sætte sig ind i de forvænte unges tankegang, forklarer fremtidsforskeren.

Hun fortæller, at plads til familieliv bliver det helt centrale i de unges prioritering i fremtiden.

"De vil søge mod de arbejdspladser, hvor de kan få lov til at spille på alle tangenterne på livets store klaver," siger hun.

Liv i udvikling

Samtidig vil de unge have et liv i udvikling.

"Det er intet problem at blive i en virksomhed i mange år, men den skal udvikle og opdatere sine ansatte," siger hun.

Mulighed for efteruddannelse er et væsentligt parameter, lyder det.

Man skal dog ikke stopfordre dem med kurser og certificeringer.

"De unge tager rigtig meget for givet, så man skal passe på med at forkæle dem. Det er bedre at stille mulighederne til rådighed og så lade dem selv opsøge og gøre sig fortjent til dem," siger hun.

Virksomheden skal også indrette arbejdet efter de unges hobby og passion.

"Tidligere talte man om at få mest ud af folk, mens det i fremtiden drejer om at få det bedste ud af folk," siger Anne Skare Nielsen.

Fremtidsforskeren forklarer, at i stedet for at tilpasse sig arbejdspladsen i form af tøjstil, adfærd og lokalitet, som det er i dag, kommer vi til at se virksomheder forme sig omkring og imødekomme den yngre generation.

"Det positive er derfor, at man kan få sit arbejde som hobby - hvis man kan finde sin passion," siger hun.

Samtidig vil de unge fremover kun være med på et vinderhold.

"Og hvis ikke stedet lever op til deres forventninger, så smutter de," siger hun.

Endelig ser de unge ingen grænser.

"Funky holisme vil sige at realisere sit liv uden så megen hensyntagen til "hvad man bør". Man kan for eksempel sagtens være både helikopterpilot og børnehavepædagog, hvis man elsker børn og luft under vingerne," siger hun.

Anne Skare Nielsen forklarer, at de unge vil det hele, men på deres egen måde.

Slipsedrenge værre end nørder

Slipsedrenge værre end nørder

Rådet til it-firmaerne er derfor enkelt.

"Hvordan kan vi gøre os selv så attraktive og originale, at det vi har brug for kommer af sig selv?"

Det kræver folk med fagligheden i orden, en arbejdsplads hvor man kan være stolt af det man laver, og en ledelse der tør sætte medarbejderne og deres idéer i førersædet.

Hun mener ikke, at it-branchens image som sådan står i vejen i dag. Anne Skare Nielsen tror nemlig ikke folk ser it-branchen som cola-drikkende skærmtrolde og nørder.

"Og hvis de gør, forbinder de det også med dygtige dynamiske mennesker. I øvrigt kunne det da være meget værre. Skjorte, slips og vandkæmmet hår for eksempel," slutter hun.

Ønskesedlen for studenten i 2015

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S