It-investor kørt over af pressen

Mens Ib Kunøe og Asger Jensby skovler penge ind, har andre kendte it-investorer været en tur igennem mediemøllen.

Ib Kunøe og Asger Jensby har fulgt en klokkeklar it-strategi i deres investeringer.

Det samme kan man ikke sige om den tidligere investor i Skype Morten Lund, der som bekendt kastede sig ind i avis-eventyret Nyhedsavisen.

Et eventyr, der hurtigt blev forvandlet til et mareridt, hvor han angiveligt skulle have tabt op imod 105 millioner kroner.

Alle skriverierne, ikke mindst i Nyhedsavisens konkurrerende medier, har samtidig tæret på Morten Lunds image.

" Morten Lund er en fremragende kapacitet, der begik hybris. Det har man lov til, hvis man gør det med stil," siger selvstændig kommunikationsekspert, Joachim Sperling.

Brændt broer

Han vurderer dog, at Morten Lund virkelig har dummet sig og brændt nogle broer.

"Men han har jo også fået et afgørende gennembrud, som en karismatisk person, der tør tage en risiko eller to. Han har et problem nu, fordi han efter det oplyste har fiflet med en aftale om at lukke Nyhedsavisen mod at få penge, men det varer nok ikke længe før vi hører om ham igen i forbindelse med et andet interessant projekt - forhåbentligt inden for noget han har forstand på," siger Joachim Sperling.

Også en anden anerkendt it-investor Erik Damgaard fra det tidligere Navision har været igennem mediemøllen.

Han valgte at springe fra it-investeringer ud i et reality tv-show med kæresten Anni Fønsby.

Hendes fortid og tilknytning til et par bordeller i København blev hurtigt til forsidestof hos alverdens kulørte medier.

Enhver nørds drøm

Selv har Erik Damgaard siden givet udtryk for at han undervurderede konsekvenserne af at stå frem i et reality show med Anni Fønsby.

"Erik Damgaard har gjort det, som alle It-nørder drømmer om. Han har scoret en pige med kæmpestore bryster og langt lyst hår. Derved er han blevet fast inventar i Se&Hør, og et idol for pizzasegmentet, men bad news i de etablerede kredse, der ikke gider at blive trukket ned i sølet af en liderbuks, der brænder sin familie af i fuld offentlighed. Erik og Anni ligner nogen, der er lavet af plastik, og jeg tror de ender med at gå i hundene sammen," vurderer han.

Andre it-investorer som Finn Helmer og Michael Mathiesen har holdt sig fra pinlige sager i medierne.

De lader til at have fundet sig til rette i henholdsvis CellPoint og XCom.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S