Digitalkamera med gyro

Det ny PowerShot S1 fra Canon kan optage både foto og video, og den indbyggede gyro forhindrer at billedet ryster.

Indhold

Det ny PowerShot S1 fra Canon er et digital kamera med adskillige finesser. S1 har 3,2 megapixel og man kan zoome optisk op til 10 gange.

Den indbyggede videofunktion kan optage video med 30 billeder i sekunder i VGA-opløsning. Kameraet kan optage klip, der varer op til en time, hvilket svarer til 1 gigabyte data i QVGA-opløsning, der er en smule ringere end VGA. Ekstra hukommelse tilføjes i form af et CompactFlash type I/II-kort.

Canon PowerShot S1 har indbygget gyro og kan optage både foto og video

Canon har indbygget en lille gyro i kameraet, der skal sørge for at modvirke rysten og som samtidig betyder at fotografen kan arbejde med længere lukketider ved dårlig lys og stadig få rolige billeder.

Kameraets maksimale blændeåbning er f/2.8-f/3.1 og brændvidden spænder fra 38 til 380 mm. Den indbyggede zoom er drevet af en lille motor, der tilpasser zoom funktionen så den er glidende når der optages video.

Kameraet kan udskrive til Canons DirectPrint og til PictBridge og kan desuden kobles til både Mac og Windows uden drivere.

Canon forventer at prisen på PowerShot S1 vil ligge omkring 5300 kroner, inklusiv moms.

Læses lige nu

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Banedanmark

    Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet