Verdens mindste harddisk med fire gigabyte

I næste måned starter Toshiba produktionen af bittesmå 0,85 tommer harddiske med en kapacitet på fire gigabyte. Harddiskene skal bruges i MP3-afspillere, lommecomputere og mobiltelefoner.

Indhold

Harddiske bliver stadig mindre og får højere kapacitet. Nu kan Toshiba levere ganske små harddiske med en kapacitet på ikke mindre end fire gigabyte. Det skriver den japanske nyhedstjeneste PC Watch.

Harddisken vejer 10 gram og måler 32 x 24 x 3,3 millimeter. Pladen i harddisken er sølle 0,85" lig med 2,16 centimeter i diameter.

Toshiba vil angiveligt starte masseproduktionen af de nye harddiske i april, og til at starte med skal der løbe 20-30.000 enheder af samlebåndet om måneden.

Konkurrenterne Seagate, Hitachi og Western Digital satser på lidt større harddiske, hvor pladerne har en diameter på en tomme. Disse harddiske kan rumme op til seks gigabyte.

De små harddiske er beregnet til bærbare enheder som lommecomputere, mobiltelefoner, digitalkameraer og MP3-afspillere.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S