Første pc-processor med to kerner

Intel har lanceret verdens første pc-processor med to processorkerner. Pentium Extreme Edition 840 har en frekvens på 3,2 gigahertz.

Indhold

Den første dobbeltkerne-processor til almindelige pc'er er på markedet. Som ventet var det chipgiganten Intel, der kom først. Navnet på den nye processor er Pentium Extreme Edition 840. Den kræver for øvrigt et nyt bundkort.

Pentium Extreme Edition er ikke meget andet end to 3,2 gigahertz Pentium 4-chips i samme indpakning. Hver processorkerne har en megabyte L2-cache at gøre godt med, og busfrekvensen er holdt på 800 megahertz.

Eftersom Pentium Extreme Edition understøtter hyper-threading, ser styresystemet processoren som fire virtuelle processorer, der kan sættes i gang med hver sin opgave. Det betyder, at processoren er skrap til at arbejde med flere forskellige opgaver samtidig.

I øvrigt understøtter Pentium Extreme Edition Execute Disable Bit, der giver en vis beskyttelse mod virus, samt Intels Extended Memory 64 Technology, så man kan bruge 64-bit styresystemer og programmer og forsyne computeren med meget store mængder systemhukommelse.

Hvis man ofte har flere krævende programmer kørende samtidig, eller hvis man bruger applikationer, der understøtter flere samtidige programtråde, kan Pentium Extreme Edition 840 være en god investering.

Hvis man derimod bruger computeren til programmer, der hverken kan udnytte hyper-threading eller kerne nummer to, får man ikke det helt store ud af en dobbeltkerne-processor. Pentium Extreme Edition er for eksempel ikke superhurtig til afvikling af de nuværende 3D-spil.

Vi har haft en pc med processoren i testcenteret, og testen afslørede, at Pentium Extreme Edition 840 er meget hurtigere end en 3,73 GHz Pentium 4 Extreme Edition ved multitasking og afvikling af multithreading-optimerede applikationer som for eksempel 3ds Max 6, der benyttes til at skabe computergenererede billeder og animationer.

Til gengæld er den nye processor bagefter, hvis man spiller computerspil uden at have andre applikationer kørende i baggrunden. Her er en pc med 3,73 GHz Pentium 4 Extreme Edition 15-20 procent hurtigere end en maskine med Pentium Extreme Edition 840.

Hele testen dukker op i PC World nummer 6/2005, der udkommer den 26. maj.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS