Apple satser på Intel

Apple dropper IBM's PowerPC-processorer og skifter til Intel. Det skyldes, at IBM's processorer har for stor varmeafgivelse og for lille ydelse.

Indhold

I går annoncerede Apples topchef Steve Jobs på Apples udviklerkonference i San Francisco at der ville komme Mac-computere baseret på Intel-processorer allerede næste år.

Det skyldes, at IBM, der ellers har leveret PowerPC-processorer til Apple, ikke har være i stand til at opfylde løfterne om 3 gigahertz-processorer, og at der samtidigigt har været problemer med varmeafgivelsen for PowerPC-processorerne, som bygger på 90 nanometer teknologi.

Apple har ikke været i stand til at komme med bærbare computere, som anvender den nyeste generation af PowerPC-processorer, simpelthen fordi IBM ikke har kunnet fabrikere en version af processoren til bærbare.

Og Apples topmodeller kaldet PowerMac er plaget af støjproblemer, da de varmende PowerPC-processorer kræver meget køling.

Apple satser kraftig på anvendelsen af computere til digitale medier, men her har IBM's problemer med at presse nok ydeevne ud af deres Power-processorer bremset Apples muligheder for at bygge systemer, der er kraftige nok.

Flere analytikere fra blandt andet chip-bladet Microprocessor Report peger på, at IBM formodentlig er ikke er specielt interesseret i at vedligeholde en speciel fabrikation af Power-processorer, når der er større penge at tjene ved at fabrikere processorer til spillekonsoller.

Her bygger IBM processorer både til Microsofts Xbox 360 og Sony Playstation 3.

Men fremkomsten af en Apple Intel-baseret Mac betyder ikke, at Apple vil bygge pc'er. Og det kommer heller ikke til at betyde, at en vilkårlig pc vil kunne køre Apples styresystem og applikationer.

Rent designmæssigt er en pc og en Mac nemlig så forskellige fra hinanden, at det ikke vil kunne lade sig gøre. Designet af systemkortet er bare en af forskellene. Håndtering af ydre enheder er en anden.

Hvor Linux og Windows tilpasser sig hardwaren, er det omvendte tilfældet for Mac OS X, hvor Apple har total kontrol over hardwaredesignet.

Det vil Apple blive ved med at have, men nu har Apple fordelen af at kunne hente billige dele fra pc-verdenen.

Alle meldinger fra Apple indikerer, at brugere af de kommende Intel-systemer vil få sammen oplevelse som før. Apple fortæller nemlig, at man i skjul har udviklet Mac OS X både på Intel og PowerPC-platforme, og derfor allerede nu kan garantere at styresystemet og applikationer vil køre videre.

De første Apple-Intel systemer vil have en teknologi kaldet Rosetta, som tillader at gamle applikationer kan køre på de nye systemer.

Det sker ved en såkaldt binær oversættelse, hvilket er en teknologi, hvor selve programkoden oversættes mellem PowerPC- og Intel-format når programmet startes.

Der er endnu ingen indikationer fra softwareleverandører, som kun leverer til Apples systemer, om planer for applikationer til de nye systemer.

Microsoft og Adobe er dog allerede ude med meldinger om, at de vil komme med konverterede versioner af deres software.

Læses lige nu

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job