Tele1 bliver Internet-udbyder

Med overtagelsen af BusinessNet Danmark A/S kan Tele1 Europe nu også tilbyde sine erhvervskunder Internetadgang.

Af Henrietta Kjær

Tele1 Europe A/S har overtaget Internetaktiviteterne i BusinessNet Danmark A/S og bliver dermed Internetudbyder.
Det svenske firma Tele1 Europe, med den tidligere Telia-chef i Danmark Claus Jacobsen i spidsen, etablerede sig i Danmark i September 1998 og henvender sig alene til erhvervskunder. Nu bliver de også Internetleverandører og får desuden rettighederne til navnet BusinessNet.
SystemForum A/S, der ejede BusinessNet Danmark, har som leverandør af systemintegration valgt at koncentrere sig om sin kerneforretning. Virksomhedens aktiviteter inden for intranet vil fortsætte i det nye datterselskab Swwwing A/S.
- Flere af vores kunder havde stillet krav om, at Tele1 Europe selv stod for leverancen af en Internetordning. For os er overtagelsen af Internet-aktiviteterne i BusinessNet derfor et naturligt skridt på vejen mod vores mål om at positionere os på det danske marked, siger administrerende direktør Claus Jacobsen, der dog ikke vil sige noget om prisen for overtagelsen.
De første kunder er allerede koblet på Internet og Tele1 satser ifølge Claus Jacobsen på også med tiden at kunne tilbyde Internetadgang i Sverige og Norge gennem lignende overtagelser af Internet-udbydere i disse lande.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere