MSN Hotmail bliver gennemrenoveret

Den skarpe konkurrence fra Googles Gmail får nu MSN til at forny Hotmail, der både får et mere tidssvarende udseende samt skifter platform.

Indhold

I morgen fredag kommer første Betaversion af den nye MSN Hotmail. Det er pres fra blandt andet Gmail samt vel en generel fornyertrang, der har fået Microsoft-datterselskabet til at restaurere på den efterhånden bedagede Hotmail-tjeneste.

Den nye brugerflade bliver, som sit Google-modstykke, helt og holdent baseret på DHTML og Ajax (Asynchronous JavaScript and XML), hvilket giver tjenesten næsten samme funktionalitet som en desktop-applikation.

Eksempelvis vil en bruger kunne anvende klip-og-sæt-ind-funktion, tjenesten husker tidligere anvendte adresser, og Hotmail får nu også en rigtig kalender og adressebog.

Til at begynde med vil det kun være en flok særlige beta-testere, som kan benytte sig af den nye Hotmail. Det forventes at invitationer til at blive beta-tester vil blive sendt ud til eksisterende Hotmail-brugere, som derefter vil kunne melde sig på en venteliste. Men man skal være hurtig, for MSN får kun brug for cirka 1.000 testere i alt.

Den nye Hotmail kommer først på banen til sommeren næste år. Efter sigende med 2GB lagerplads, som kommer til at vokse med behovet.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job