Lastminute.com Plc, der sælger flybilletter, underholdning og gaver, har indgået aftale om køb af den franske konkurrent Degriftour Group. Det skriver den finansielle onlinetjeneste Bloomberg mandag.
Prisen er opgivet til 59 millioner britiske pund (736 millioner kroner). En stor del af betalingen sker med aktier, idet Lastminute.com udsteder 19,7 millioner nye aktier til Degriftour - i fredags havde disse aktier en værdi af 31,9 millioner pund. 27,1 millioner pund betales kontant.
Lastminute.com blev børsnoteret i marts og har siden mistet to tredjedele af sin kursværdi. Selskabet sælger "sidste øjebliks"-rejser, -teaterbilletter, gaveartikler og meget andet fra dets Internet-afdelinger i England, Frankrig, Sverige, Tyskland og Australien. I andet kvartal 2000 tabte Lastminute.com 9,2 millioner pund af en omsætning på 1 million pund, oplyser Bloomberg.
Degriftour blev stiftet i 1991. I det seneste regnskabsår solgte selskabet pakkerejser og billetter for 50,3 millioner pund. Overskuddet var på 9,1 millioner pund, og Lastminute.com håber på, at overtagelsen af selskabet kan fremskynde et positivt resultat i det engelske moderselskab.