PSP skuffer i Danmark

Nordisk Film håbede at sælge 75.000 eksemplarer af PlayStation Portable inden jul, men skød helt forbi med blot 35.000 solgte konsoller. Manglende indhold til konsollen får skylden for det dårlige salg.

PSP skuffer i Danmark

Nordisk Film står i Danmark for salget af PlayStation Portable, eller PSP som den kaldes mellem venner, og havde før lanceringen i september skyhøje forventninger til Sonys håndholdte konsol.

Dengang regnede Nordisk Film med at sælge 75.000 eksemplarer fra september og frem til jul. Men danskerne har ikke flået konsollen ned af hylderne trods storstilet reklamekampagne.

I perioden er der kun solgt omkring 35.000 PSP'er i Danmark, og dermed skød Nordisk Film forbi den ambitiøse målsætning med over 50 procent.

- En af årsagerne er, at det har taget længere tid end forventet at udvikle dedikeret indhold til PSP'en. Vi har savnet godt indhold til konsollen, siger direktør Allan M. Hansen fra Nordisk Film Interactive til PC World Online.

Et spil som Tekken, der har gået sin sejrsgang på PlayStation 2, kommer eksempelvis først til sommer til PSP. Der vil dog blive skruet op for antallet af spiludgivelser til den håndholdte konsol i år, og tallet vil runde 300 lanceringer.

Ifølge Allan M. Hansen er en anden forklaring på det lave salg, at selv om mange forbrugere takket være reklamekampagner kender til PSP'en, så er de ikke klar over dens potentiale.

Derfor ligger der fortsat en stor udfordring i at forklare, at ud over spil så kan den håndholdte konsol eksempelvis gå på nettet og på sigt får den mulighed for at vise direkte tv, mens man er på farten, det såkaldte Location Free Tv.

Filmselskaber tvivler på PSP

Den noget ujævne begyndelsen for PSP har fået flere filmselskaber til at tvivle på den håndholdte konsol. Ifølge filmmagasinet Variety har blandt andre de amerikanske filmselskaber Paramount og Warner besluttet at skære ned på antallet af udgivelser til PSP.

I dag koster en PSP-film næsten det samme som en film på dvd, og det er i overkanten, men Allan M. Hansen:

- Filmselskaberne har været for grådige. Det nytter ikke, at sælge filmene så dyrt, når de kommer ud til PSP, siger Allan M. Hansen.

Over tid håber Nordisk Film også på at få prisen ned på PSP, og dermed få solgt flere eksemplarer af den håndholdte konsol.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse