Dansker ny chef for Telenor-selskab

Den 47-årige dansker Klaus Holgaard Rasmussen er blevet udnævnt til ny administrerende direktør for den ungarske mobiloperatør Pannon GSM, der ejes af Telenor.

Klaus Holgaard Rasmussen efterfølger nordmanden Bjørn Johan Flakstad, der efter tre år på posten skal tilbage til Norge.

Klaus Holgaard Rasmussen har tidligere været vicedirektør i Fona, administrerende direktør for Fonas spanske afdeling, chef for Tele Danmarks privatkunde-division samt administrerende direktør for Talkline i Tyskland og Holland. (dje)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere