Pas på RSS-hackere

Sikkerhedsekspert advarer om, at det er meget let at skrive ondsindet kode ind i RSS-feeds, og mange RSS-læsere har ingen beskyttelse.

Under sikkerhedskonferencen Black Hat, der blev afholdt i USA i sidste uge, fortalte sikkerhedseksperten Bob Auger fra SPI Dynamics, om hvordan RSS-feeds kan misbruges af uvedkommende til at få kontrollen over ens pc.

Mange udbredte RSS-læsere tjekker ikke Javascript i feeden. Auger nævnte, ifølge ZDNet, at brugere af Bloglines, RSS Reader, RSS Owl, Feed Demon og Sharp Reader er i farezonen.

Det er selvfølgelig ikke farligt, når det gælder RSS-feed fra nyhedstjenester som for eksempel PC World, men det er for eksempel nyhedsfeeds fra underlødige blogs, hvor bloggeren er mere interesseret i at hacke end at fortælle om sig selv og sine synspunkter.

En anden RSS-smittekilde kan være debatfora, som ikke tjekker eventuel Javascript i indlæggene, når de tilbyder læsere at følge med over RSS.

Et indlæg med ondsindet Javascript vil kunne køre på læserens pc, hvis han ikke har beskyttelse mod Javascript.

Auger anbefaler at man bruger RSS-læsere, hvor man kan indstille sikkerheden. Og han opfordrer indholdsleverandører til ikke at bringe Javascript i deres RSS-feeds.

Generelt anbefaler han, at man ikke tillader Javascripts i sin RSS-læser. Og advarer om at flere RSS-læsere, som får indhold via Internet Explorer, nulstiller browserens sikkerhedsindstillinger, når indholdet skal præsenteres.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack-udvikler med fokus på IAM og dataoverførsler til PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job