Vellykket Nokia-vejviser er et rent røverkøb

Nokia 6210 Navigator er en forholdsvis vellykket vejviser - og faktisk lidt af et røverkøb. Læs her hvorfor.

Vellykket Nokia-vejviser er et rent røverkøb

GPS i mobiltelefoner er ingen nyhed. Men med Navigator-serien gør Nokia lidt ekstra ud af vejviseren.

6210 er seriens anden mobil. Som forgængeren (6110) er den udformet som en skyde-telefon i klassisk design.

Eneste udskejelse er den lille, kompasformede knap, der stikker ud nederst på fronten. Den blinker blåt, når der er liv i GPS-antennen.

Ellers er stilen konservativ, og som så ofte før er manglende nyt på design-fronten lig med godt nyt for den daglige betjening. Knapperne sidder, som man forventer, og de har en fornuftig størrelse.

Omstillingsparat

Tastaturets skydemekanisme virker solid, men ellers er kvalitetsfornemmelsen ikke den bedste. Menuknappen knirker, og den knaldhårde bagklap er ikke rar at røre.

Skærmen er en smule større (2,4 tommer) end forgængerens, og billedet står klart og flot. En indbygget bevægelses-sensor vender automatisk billedet, når man holder mobilen vandret.

Det virker kun, når man drejer mobilen mod uret, men visningen skifter lynhurtigt.

Generelt er 6210 mere responsiv end de dyrere N-modeller. Det er en sjælden glæde at opleve en Symbian-mobil, der er så kvik i optrækket. Menuerne kræver ingen vejviser, for de er logisk opbygget, og mange kender dem ud og ind (S60 3.2).

Understøtter 3G og Edge

Med Quick Office kan du læse Office-dokumenter, og standardpakken byder desuden på sjove spil og fleksible mail- og kalender-værktøjer.

Nokias egen weblæser er knap så imponerende, men man kan jo altid hente den gratis Opera Mini, som gør net-oplevelsen væsentligt hurtigere.

I forvejen understøtter mobilen både 3G (HSDPA) og Edge, mens nogle nok vil savne trådløst netværk (WiFi).

Nokia har placeret kameraobjektivet på bagsiden, hvor den er udsat for snavs og ridser. Det må være sådan et princip, de har i Finland. For snart sagt alle andre producenter har lært at placere objektivet bag skærmen, så den beskyttes, når skydetastaturet er lukket.

Skuffende kamera

Trods 3 megapixel og autofokus er billedkvaliteten middelmådig - med tendens til blege farver og udviskede bevægelser. De små LED-lamper er ikke nær så effektive som en rigtig xenon-blitz (som i N82).

Og i modsætning til resten af mobilen er kameraet trægt at arbejde med. En fin detalje er dog, at videoklip optages i samme høje opløsning som med N96/95 (640 x 480).

Lageret kan udvides med MicroSD-kort (1 GB medfølger), der monteres bag en lidt skrøbelig klap på siden.
Det fleksible lager gør også mobilen anvendelig som MP3-afspiller.

Lydkvaliteten i det medfølgende hovedsæt er hæderlig, men stikket er en millimeter for småt (2,5 mm), så tilslutningen af almindelige hovedtelefoner kræver en adapter. Dumt.

Vejen frem

Mobilens glansnummer er stifinderen. Vejkort over Skandinavien ligger klar på SD-kortet (med seks måneders licens), og GPS-antennen er usædvanligt fintfølende.

Man skal ikke vente nær så længe på satellitterne som i Nokias andre GPS-mobiler.

For hver ny rute vælger du, om du vil køre eller gå til dit bestemmelsessted. I bilen opleves de begrænsninger, der altid følger med en lille skærm, som ikke er trykfølsom.

Men den indbyggede højttaler er overraskende magtfuld, så selv på motorvejen er instrukserne tydelige. Den danske kvindestemme lyder sådan lidt overklasse-mopset, men det vænner man sig til.

Indbygget kompas

Til fods får du ingen stemme-instrukser, og det er vel på sin plads, når man færdes i det offentlige rum. Traditionelle GPS-systemer fungerer meget upræcist, når man går, fordi bevægelsen er langsommere og mindre entydig.

Nokia har afhjulpet dette ved at indbygge et kompas, så skærmvisningen roterer i takt med blik-retningen. Det er en fin nyskabelse, som dog kræver, at man holder mobilen nogenlunde stabilt.

God til prisen

Kortet kender ikke særlig mange stier og smutveje, og muligheden for at vise satellitbilleder er ikke så god som med Google Earth. Så der er stadig et uudnyttet potentiale i GPS-funktionen.

Vi kunne også tænke os en assistent til løbeturen, hvor mobilen holdt styr på hastighed og distance. Og trods oplysninger om det modsatte har kameraet, så vidt vi kan se, ingen positions-bestemmelse (geotagging). Men det kommer måske med en senere opdatering - eller i 6310...

Skal mere til at spolere glæden

Batteriet holder et par dage, så længe du ikke navigerer. Fyrer du først op under GPS'en, drænes batteriet på få timer. Det er ikke anderledes end med dedikerede GPS-systemer.

Men det illustrerer, at det ikke er uproblematisk at bygge nye funktioner ind i en mobiltelefon. I det mindste burde Nokia vedlægge et kabel til bilens cigarstik (og gerne en sugekop-holder) i standardpakken.

Men der skal mere til at spolere glæden over en kvik og brugervenlig GPS-mobil. Hvis Nokia overfører de gode takter til et apparat med større og trykfølsom skærm, nærmer vi os en fuldgod erstatning for de dedikerede vejvisere.

Så langt er vi ikke nået endnu, men Nokia 6210 tager et pænt skridt i den rigtige retning. Og de fleste ankepunkter svinder ind, når man ser prisen.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network