Designvindende headset klar i ny udgave

Det kan være praktisk at bruge et headset både på arbejde og i fritiden, men ofte kommer man til at ligne noget fra Stjernekrigen. Sådan er det dog ikke med Jabra Stone, som er klar i version to.

Artikel top billede

Det kan godt være, at det giver bedre lyd at have at headset med en ordentlig mikrofonstang, der peger ned mod munden.

Desværre ser det ikke altid lige kønt ud, og forbipasserende kan hurtigt tro, at du er en del af NASA's rumprogram eller har scoret nogle rekvisitter fra Stjernekrigen. 

Du kan dog slippe for mikrofonarmen, hvis du kaster dig i armene på Jabra Stone, som netop er klar i en ny version. Den krøller om bag øret for at få et godt greb og syner ikke af meget.

Den første udgave har vundet flere designpriser for sit minimalistiske design, og Jabra holder sig til samme stil i Stone2, der vejer syv gram.

I forhold til forgængeren er Jabra Stone2 udstyret med et helt nyt system til stemmestyring.

Det betyder, at du med det såkaldte Caller ID kan få at vide, hvem der ringer, eksempelvis "onkel Kurt" 

Brugeren kan herefter vælge at sige 'answer' for at besvare opkaldet eller 'ignore' for at afvise opkaldet.

Der følger fire forskellige ear-gels med headsettet, så du har mulighed for at vælge en, der matcher dit øre.

Jabra Stone2 kan holde på batteriet i to timer, mens den lille, runde oplader, der følger med, løbende kan tilføje headsettet strøm på farten.

I slutningen af februar er Jabra Stone2 ude i butikkerne, og prisen er 799 kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S