Chefernes hemmelige online-vaner

En lur under telefonkonferencen, chat på toilettet og e-mails til bryllupper og begravelser. Smart phones og PDA'er har tændt op under sære vaner og bizare tendenser blandt lederne i erhvervslivet, viser ny undersøgelse.

Undersøgelsen er foretaget af Avaya blandt 2200 ledere i forskellige brancher i USA, Storbritannien og Australien og peger på, at cheferne generelt har taget imod den fleksible arbejdsstil, som den nye teknologi har åbnet op for. Det har nemlig vist sig, at smartphone-brugere kommunikerer nemmere, oftere og under mere specielle former end brugere af almindelige mobiltelefoner.

Således har 44 procent af de adspurgte chefer bekræftet, at de ikke vil ses af andre under videokonferencer, da de typisk er i pyjamas. Smartphone-brugerne tager telefonen på toilettet dobbelt så mange gange som brugere af almindelige mobiltelefoner, 51 procent har deltaget i telefonkonferencer i badekåbe eller mindre.

63 procent af smart phone-brugerne har klaret at holde en korrespondence gående, mens de har været til møde - med en smart-phone eller PDA skjult under bordet. Undersøgelsen viser også, at dobbelt så mange smart-brugere som mobil-brugere har tjekket e-mail eller tekstbeskeder til et bryllup eller en begravelse. Endelig har 17 procent af de adspurgte chefer indrømmet at have sovet under telefonkonferencer.

»Med adgang til det samme kommunikationsmiljø, uanset hvor man er, og fra hvilken device man kommunikerer, kan f.eks.medarbejdere prioritere og svare hurtigt. Det er muligt at kopiere et hvilket som helst kontormiljø uanset, hvor man er, og hvilket værktøj man kommunikerer med. Undersøgelsen illustrerer, at virksomhedsejere og erhvervsledere udnytter de nye muligheder, der ligger i den moderne teknologi og sætter pris på de fleksible arbejdsvaner. Muligheden for at have fjernstyret adgang til information appellerer til mange - men det kræver selvdisciplin«, siger Bent Vindmar, Country Manager hos Avaya.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere