Ny Atom-processor til tablets

Intel har netop præsenteret sin første Atom-cpu til tavlecomputere.

Artikel top billede

På Intel Developer Forum i Kina har chipfirmaet introduceret sin nye Atom Z670 processor (Oak Trail) til de flade tavlecomputere. Men allerede i midten af 2011 bliver processoren afløst af en ny platform, Cedar Trail.

”Vi accelererer Intel Atom produktlinjen og udvikler os nu hurtigere end Moores Lov med nye produkter baseret på tre nye procesteknologier over de næste tre år,” sagde Doug Davis, chef for Intels Netbook og Tablet Group, i forbindelse med lanceringen af den nye processor.

Oak Trail platformen består både af Atom Z670 med 1,5 GHz og Z650 med 1,2 GHz. De indeholder hver én Atom-kerne og grafik fra PowerVR (SGX 535) samt en hukommelses-controller til DDR2.

I forhold til de eksisterende Atom-modeller til netbooks skulle de nye processorer bruge langt mindre energi. Det typiske strømforbrug skulle ligge mellem 1 og 3 watt. Det betyder også, at de kan arbejde uden køling – en forudsætning for at bygge flade tavlecomputere.

Oak Trail-tablets skulle være i stand til at afkode Full HD – Intel har integreret et særligt modul der sørger for at håndtere videosignalet. Der skulle være understøttelse for HDMI 1.3b-porte op til 1080p.

De nye processorer kan bruges sammen med forskellige operativsystemer som Google Chrome OS og Android, Meego og Windows.

Intel har samtidig annonceret Cedar Trail, som altså kommer om nogle få måneder. Her er strukturbredden sat ned fra 45 nanometer til 32 nanometer. Det skulle også betyde at energiforbruget bliver noget lavere.

Cedar Trail skulle blandt andet understøtte Wireless Display, PC Sync, Fast Boot og Displayport. Intel lover også understøttelse for ”Blu-ray 2.0”, selvom det er lidt uklart hvad Intel mener med dette.

Den nye Z670 processor koster 75 dollar i store styktal, og det er den samme pris som en hurtigere Atom N470 med 1,83 GHz.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til porteføljestyring

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision