Ny Atom-processor til tablets

Intel har netop præsenteret sin første Atom-cpu til tavlecomputere.

Artikel top billede

På Intel Developer Forum i Kina har chipfirmaet introduceret sin nye Atom Z670 processor (Oak Trail) til de flade tavlecomputere. Men allerede i midten af 2011 bliver processoren afløst af en ny platform, Cedar Trail.

”Vi accelererer Intel Atom produktlinjen og udvikler os nu hurtigere end Moores Lov med nye produkter baseret på tre nye procesteknologier over de næste tre år,” sagde Doug Davis, chef for Intels Netbook og Tablet Group, i forbindelse med lanceringen af den nye processor.

Oak Trail platformen består både af Atom Z670 med 1,5 GHz og Z650 med 1,2 GHz. De indeholder hver én Atom-kerne og grafik fra PowerVR (SGX 535) samt en hukommelses-controller til DDR2.

I forhold til de eksisterende Atom-modeller til netbooks skulle de nye processorer bruge langt mindre energi. Det typiske strømforbrug skulle ligge mellem 1 og 3 watt. Det betyder også, at de kan arbejde uden køling – en forudsætning for at bygge flade tavlecomputere.

Oak Trail-tablets skulle være i stand til at afkode Full HD – Intel har integreret et særligt modul der sørger for at håndtere videosignalet. Der skulle være understøttelse for HDMI 1.3b-porte op til 1080p.

De nye processorer kan bruges sammen med forskellige operativsystemer som Google Chrome OS og Android, Meego og Windows.

Intel har samtidig annonceret Cedar Trail, som altså kommer om nogle få måneder. Her er strukturbredden sat ned fra 45 nanometer til 32 nanometer. Det skulle også betyde at energiforbruget bliver noget lavere.

Cedar Trail skulle blandt andet understøtte Wireless Display, PC Sync, Fast Boot og Displayport. Intel lover også understøttelse for ”Blu-ray 2.0”, selvom det er lidt uklart hvad Intel mener med dette.

Den nye Z670 processor koster 75 dollar i store styktal, og det er den samme pris som en hurtigere Atom N470 med 1,83 GHz.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems