Ny Atom-processor til tablets

Intel har netop præsenteret sin første Atom-cpu til tavlecomputere.

Artikel top billede

På Intel Developer Forum i Kina har chipfirmaet introduceret sin nye Atom Z670 processor (Oak Trail) til de flade tavlecomputere. Men allerede i midten af 2011 bliver processoren afløst af en ny platform, Cedar Trail.

”Vi accelererer Intel Atom produktlinjen og udvikler os nu hurtigere end Moores Lov med nye produkter baseret på tre nye procesteknologier over de næste tre år,” sagde Doug Davis, chef for Intels Netbook og Tablet Group, i forbindelse med lanceringen af den nye processor.

Oak Trail platformen består både af Atom Z670 med 1,5 GHz og Z650 med 1,2 GHz. De indeholder hver én Atom-kerne og grafik fra PowerVR (SGX 535) samt en hukommelses-controller til DDR2.

I forhold til de eksisterende Atom-modeller til netbooks skulle de nye processorer bruge langt mindre energi. Det typiske strømforbrug skulle ligge mellem 1 og 3 watt. Det betyder også, at de kan arbejde uden køling – en forudsætning for at bygge flade tavlecomputere.

Oak Trail-tablets skulle være i stand til at afkode Full HD – Intel har integreret et særligt modul der sørger for at håndtere videosignalet. Der skulle være understøttelse for HDMI 1.3b-porte op til 1080p.

De nye processorer kan bruges sammen med forskellige operativsystemer som Google Chrome OS og Android, Meego og Windows.

Intel har samtidig annonceret Cedar Trail, som altså kommer om nogle få måneder. Her er strukturbredden sat ned fra 45 nanometer til 32 nanometer. Det skulle også betyde at energiforbruget bliver noget lavere.

Cedar Trail skulle blandt andet understøtte Wireless Display, PC Sync, Fast Boot og Displayport. Intel lover også understøttelse for ”Blu-ray 2.0”, selvom det er lidt uklart hvad Intel mener med dette.

Den nye Z670 processor koster 75 dollar i store styktal, og det er den samme pris som en hurtigere Atom N470 med 1,83 GHz.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S