Googles gratis navigation lukker Wayfinder

GPS-firma kunne ikke finde vej i et marked hvor konkurrenternes produkter er gratis.

Både Google og Nokia tilbyder nu stemmestyret GPS-navigation helt gratis i deres respektive mobiler. Gratis produkter er ret svære at konkurrere med for de traditionelle udbydere af navigation. Første firma blandt de mere kendte navigations-udbydere er Wayfinder. Som en konsekvens af den markedsmæssige blindgyde, firmaet er kørt ind i, har Wayfinders ejere drejet nøglen om. Det kommer til at koste 90 medarbejdere deres stilling, når Wayfinder nu går i graven.

Britiske Vodafone opkøbte sidste år Wayfinder for omkring 184 millioner kroner med ambitioner om at kunne sælge Wayfinders forskellige lokaliserings- og navigationstjenester til mobilbrugere. I dag er den aktuelle børskurs mere end tre gange lavere end for et år siden, og det skyldes primært adgangen til gratistjenester fra tredjepartsfirmaer.

Den britiske mobiloperatør har nu indset at løbet er kørt, og har derfor besluttet at lukke firmaet.

”Vi kunne ikke tage betaling for samme tjenester, andre gav væk uden omkostning,” fortæller Anna Cloke, der er talsperson hos Vodafone, til avisen Sydsvenskan.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Banedanmark

Projektleder til IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Jyske Bank

Analytiker til Modelafdeling

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo