Pc-mængden når en milliard næste år

Antallet af pc'er i verden vokser til over en milliard i 2008, spår analyseselskabet Forrester.

Vækst i nye markeder som Brasilien, Rusland, Indien og Kina betyder, at der næste år vil være over en milliard pc'er på verdensplan og mere end to milliarder i 2015.

Sådan lyder vurderingen fra analysefirmaet Forrester. Firmaet konkluderer, at det fra IBMs lancering af den første dekstop pc har taget verden 27 år at nå en milliard pc'er. Det vil ske ved udgangen af 2008.

Væksten i de nye markeder, hvor 775 millioner af de nye pc'ere vil befinde sig, er sammen med de faldende priser årsag til udviklingen.

For eksempel anslår Forrester, at der vil være næsten en halv milliard pc'er alene i Kina i 2015, hvor der kun er omkring 54 millioner i dag.

Forrester vurderer dog stadig, at der også er plads til vækst i de modne pc-markeder. Firmaet forudsiger eksempelvis 75 millioner nye pc'er i Vesteuropa, mens der vil komme 51 millioner i USA og Canada.

Forresters rapport skelner dog ikke mellem, om pc'erne skal bruges privat eller til erhverv.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S