Skoler slipper aldrig af med bogen

Selv hvis det offentlige pumpede så mange penge i folkeskolen, at alle elever kunne få deres egen bærbare computer, ville børnene stadig skulle bladre i deres skolebøger, siger forsker bag ny afhandling.

Godt nok kan børn helt ned i trejde klasse bruge digitale læringsmidler, men der er stadig en masse hindringer for, at dynamiske websteder overtager den gode, gamle grundbog.

»Lærebogen er udviklet over 400 år, og nettet har været oppe i 20 år,« fortæller lektor Jens Jørgen Hansen fra Center for Videregående Uddannelse i Sønderjylland. Han har netop færdiggjort sin Ph.D.-afhandling om digitale læringsmidler.

Han inddeler digitale læringsmidler i to kategorier. Dem, der meget firkantet kan sammenlignes med gamle dages blok og kuglepen - det er skriveprogrammer, powerpoint og lignende.

De andre kan sammenlignes med skolebøgerne - det er for eksempel websider, der præsenterer et indhold og stimulerer til indlæring.

Selvom de digitale læringsmidler er dynamiske og kan hjælpe børn til at bearbejde og formidle deres læring, så mener Jens Jørgen Hansen, at grundbøgerne stadig er overlegne, når det gælder den mere strukturerede undervisning.

»Man skal have formålet for øje. Det lærebogen er god til er at udvikle en faglig systematik,« beretter Jens Jørgen Hansen.

Han fortæller samtidig, at lærerne han interviewede i sin forskning generelt ikke mente, at digitale læremidler kan erstatte skolebøgerne.

Hindringer på vejen kan desuden være, at skærmen har sværere ved at fastholde elevernes opmærksomhed.

»Det er utrolig let at klikke over i nogle andre vinduer,« fortæller Jens Jørgen Hansen. Det kan være, at vennerne på messenger er mere interessante end den tyske grammatik.

Derudover mangler mange skoler en ordentlig it-infrastruktur. Mangel på computere og personale, der kan sikre et stabilt system gør, at bøgerne er langt mere stabile.

Jens Jørgen Hansen understreger dog, at han ikke ved, hvad der vil ske af udvikling på området længere ud i fremtiden.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S