100 millioner bredbåndslinier i verden

100 millioner mennesker verden over har nu bredbånd. Det fremgår af en opgørelse offentliggjort af DSL Forum

Bredbåndskunde nummer 100 million fik "hul igennem" i januar 2005, viser en opgørelse fra bredbåndsforummet DSL Forum.

2004 var et rigtigt godt år for den globale bredbåndsudvikling. I løbet af året blev der oprettet 35,5 millioner nye bredbåndsforbindelser, og dermed er det samlede antal på verdensplan nu oppe på 100 millioner linier.

Kina har haft den absolut største vækst, målt på antallet af nye bredbåndskunder. I 2004 kom der 8,7 millioner nye kunder til, og Kina er stadig det land i verden, der har flest bredbåndsabonnenter.

USA tegner sig for en pæn del af væksten, med 4,3 millioner nye kunder. Dermed er der nu 13,7 millioner bredbåndsabonnenter i USA.

I Europa er det Frankrig, der fører an med 3,75 millioner nye abonnenter - skarpt forfulgt af Italien med 2,8 millioner nye abonnenter.

Læses lige nu

    TV2

    Android App Developer til TV 2

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Cloud Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Information Security Manager til Styringssektionen ved Compliance og Informationssikkerhedsafdelingen

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S