Kamera i hver fjerde mobiltelefon

Nye tal viser at hver fjerde solgte mobiltelefon i Vesteuropa inden årets udgang vil være udstyret med et digitalkamera.

De seneste tal fra Gartner viser at en fjerdedel af alle solgte mobiltelefoner i Vesteuropa mod udgangen af 2004 vil være udstyret med et indbygget digitalt kamera. Gartner forudsiger at der bliver solgt 32,5 millioner telefoner med kamera-funktion på det vesteuropæiske marked i år, som repræsenterer en firedobling i forhold til sidste år.

På verdensplan ligger salget af kamera-telefoner på 159 millioner enheder, som er dobbelt så mange som 2003.

Det er efterhånden næsten umuligt at få fat i en highend-mobiltelefon uden indbygget kamera. Kun i den billige ende kan man stadig finde modeller uden kamera.

Derfor kan tallene ikke læses som en bevis for forbrugernes stigende interesse for kameraer, men snarere, at man efterhånden ikke har andet valg end at købe en mobil med kamera-funktion.

Hos mange virksomheder har man forbudt medarbejderne at benytte kamera-telefoner på kontoret - og det har skabt et nyt marked for firmaer, der er specialiseret i at pille det indbyggede kamera ud af telefonen igen eller blokere det.

Gartner forventer at 69 pct. af de solgte telefoner vil indeholde et digitalt kamera i 2008. I det teknik-begejstrede Japan findes kameraer allerede i 87 pct. af de solgte telefoner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo