I øjeblikket bruger mange danske el-selskaber sine formuer på at investere i fiberforbindelser. Dermed får TDC og alle de andre konventionelle bredbåndsfirmaer pludselig en betydelig konkurrent.
Men det er helt lovligt, at selskaberne bruger løs af formuen selv om bredbånds-eventyret bestemt ikke er nogen guldrandet forretning for el-selskaberne i øjeblikket.
Så længe de på længere sigt kan få forretningen til at løbe rundt, så holder de sig inden for rammerne af tele-konkurrenceloven. Det skriver Berlingske i dag.
Ifølge avisens kilder skal el-selskaberne dog også sørge for at el-prisen ikke stiger som følge af fiber-investeringen. Ellers kommer de i karambolage med el-forsyningsloven.
Desuden skal selskaberne sørge for, bredbåndsforretningen holdes adskilt fra den eksisterende el-virksomhed.
Konkurrencemyndighederne kan ikke stille krav om, at bredbånds-eventyret skal give overskud.