Deadline Games på vej på minibørs

Det danske spilfirma Deadline Games har som den første virksomhed meldt ud, at den vil på Fondsbørsen alternative markedsplads, også kaldet "minibørsen".

Det første selskab på minibørsen, bliver det danske spilfirma Deadline Games.

Deadline Games vil notere sin aktie på Fondsbørsens alternative markedsplads, der populært også kaldes for "minibørsen". Deadline Games har afleveret ansøgning om optagelse på minibørsen, når den åbner den 12. december.

Tidligere har der været tvivl om, hvorvidt der overhovedet ville være nogen aktier på minibørsen ved åbningen. Men hvis Deadline Games godkendes til optagelse, vil der altså være mindst en aktie på minibørsen ved åbningen.

I en pressemeddelelse udtrykker direktør Jan Ovesen fra Fondsbørsen tilfredshed.

»I betragtning af, at de endelige regler og sidste detaljer først er kommet helt på plads for ganske nyligt, er vi meget stolte af, at vi kan byde et selskab velkommen allerede ved åbningen,« siger Jan Ovesen.

Deadline Games har opnået international berømmelse med spillet "Total Overdose", som udkom i efteråret.

Formålet med noteringen er ikke at skaffe penge her og nu, da der i forbindelse med noteringen ikke bliver udbudt nye aktier i Deadline Games, men selskabet håber på, at noteringen kan gøre det nemmere at tiltrække kapital i fremtiden.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere