Karsten Ree er skuffet over Lasse Frost

Den nye stærke mand i Zepto Computers, Karsten Ree, er skuffet over direktør Lasse Frosts farvel. Frost fastholder selv, at hans afgang sker af personlige årsager.

Artikel top billede

Den afgåede Zepto-direktør Lasse Frost fastholder, at hans pludselige farvel til livsværket Zepto Computers er frivilligt.

»Jeg forlader Zepto af personlige årsager, og mit farvel har hverken noget at gøre med den vanskelige periode vi har været igennem det seneste år, eller at Karsten Ree tidligere på året skød et større millionbeløb ind i selskabet. Det er kun med til at give mig ro i sindet, fordi Zepto med den ledelsesstruktur, der nu er selskabet, er i gode hænder,« siger Lasse Frost til ComONs søstersite CRN.

Han afviser samtidig på det bestemteste, at hans afsked med Zepto er udtryk for en reel fyring.

»Det er 100 procent min egen beslutning,« siger Lasse Frost.

I den børsmeddelelse, som er udsendt af Zepto, nøjes Karsten Ree dog med at beklage Lasse Frosts beslutning, mens Ree helt undgår at takke sin nu forhenværende direktør for indsatsen. Ree fastholder dog overfor CRN, at der ikke er tale om at Lasse Frost er blevet presset ud af Zepto.

»Jeg har ikke truet ham med at blive købt ud. Lasse Frost har henvist til en række personlige forhold, og så har vi ment, at det var bedst, at han forlod selskabet. Jeg blev både ked af det og skuffet, da Lasse meddelte, at han ville forlade selskabet. Anderledes kan det ikke være, når der er brugt flere måneder og en masse ressourcer på at lave en ny platform for Zepto,« siger Karsten Ree til CRN.

I forbindelse med Lasse Frost afgang er det aftalt, at Karsten Ree køber den ejerandel på 30 procent, som Lasse Frost hidtil har ligget inde med. Dermed kommer Karsten Ree til at sidde på mere end 80 procent af Zepto-aktierne. Købet sker til en kurs svarende til den anbefaling, som selskabets bestyrelse tidligere på sommeren gav de nuværende aktionærer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Publicis Sapient

    Order Management er hjertet i omnichannelstrategien

    Publicis Sapient og IBM bygger globale, fleksible og skalerbare OMS-løsninger med fokus på kundeoplevelsen – og i Danmark er Pandora et skoleeksempel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S