Britisk filmindustri jagter pirater

Den britiske filmindustri har sammen med regeringen oprettet en gruppe, der skal tage sig af det voksende problem med salg af piratkopierede film, som bliver sendt på gaden, før den egentlige premiere.

I løbet af det sidste år er salget af dvd'er med ulovligt kopierede film steget med 80 procent i Storbritannien, ifølge Federation Against Copyright Theft, skriver BBC.

Organisationen anslår, at piratvirksomheden årligt koster den britiske filmindustri 400 millioner pund.

Dermed er den ulovlige virksomhed et direkte angreb mod de 50.000 personer, der er ansat i industrien, udtaler Nigel Green fra UK Film Council, som skal lede den nye antipiratgruppe.

Film som Tomb Raider 2, Terminator 3 og Pirates Of The Caribbean kunne købes på Londons Oxford Street for omkring 5 pund - og det inden filmene fik premiere i biografen. Kvaliteten var mange gange chokerende elendig, lyder det fra UK Film Council.

Den britiske antipiratgruppe skal nu i gang med at undersøge omfanget af det ulovlige salg og finde en mulig løsning.

John Woodward, direktør i UK Film Council, fortæller, at ved at betale for piratkopierne vil køberne ofte give penge direkte til organiserede kriminelle.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere