Ebay-milliardær blev ikke guvernør i Californien

Meg Whitman forsøgte uden held at overtage Arnold Schwarzeneggers guvernørpost i Californien.

Artikel top billede

Den tidl. eBay-chef Meg Whitman brugte næsten 900 millioner kroner af sine egne penge på at vinde guvernørvalget i Californien. Den nuværende guvernør Arnold Schwarzenegger kan ikke genopstille efter syv år i Sacramento, og der har været en hård kamp om at blive hans efterfølger.

På den ene side stod den republikanske milliardær Meg Whitman, som investerede flere penge i sin valgkamp end nogen anden kandidat tidligere, mens det demokratiske parti stillede med den 72-årige eks-guvernør Jerry Brown.

Den foreløbige stemmeoptælling onsdag morgen dansk tid viser, at Ebay-milliardæren har lidt et nederlag. Det bliver Jerry Brown, som skal overtage roret i Californien. Han har tidligere været guvernør i årene fra 1975 til 1983. Efter 27 år kan han nu igen overtage guvernørstolen.

Meg Whitman brugte ellers flere penge end nogen anden kandidat i statens historie og ti gange flere penge end hendes konkurrent. Den 54-årige har tjent sin formue hos eBay, hvor hun startede i 1998. Dengang havde firmaet kun 30 ansatte, men i hendes tid som adm. direktør voksede det til mere end 15.000 ansatte.

En af hendes mere kontroversielle beslutninger var købet af Skype, som viste sig at være en dårlig forretning for eBay. Whitman forlod sin stilling som adm. direktør i 2007 og fungerede som rådgiver indtil 2008. Hendes personlige formue anslås til op mod 10 milliarder kroner.

En anden kendt kvinde fra it-industrien, Carly Fiorina, stillede også op til valg for det republikanske parti tirsdag i Californien. Den tidligere HP-chef Fiorina tabte til Barbara Boxer i kampen om et sæde i Senatet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics