29 procent flere penge til Cisco

Netværksgiganten Cisco fik et forrygende første regnskabskvartal med en stigning på 29 procent i overskuddet - fra 1,1 milliarder amerikanske dollar i samme periode i fjor til 1,4 milliarder dollar i år.

Netværksgiganten Cisco fik et forrygende første regnskabskvartal med en stigning på 29 procent i overskuddet - fra 1,1 milliarder amerikanske dollar i samme periode i fjor til 1,4 milliarder dollar i år.

Samtidig gik omsætningen kraftigt i vejret fra 5,1 milliarder dollar til 6 milliarder dollar.

Fremgangen skyldes det generelt bedre økonomiske miljø, som har styrket de traditionelle router- og switch-markeder, men også nye teknologier som internet-telefoni og trådløst netværk samt hjemmenetværk bidrager til væksten.

Men fremtiden ser ikke specielt lys ud, advarer topchef John Chambers. Spørgsmålet er, om det nuværende økonomiske opsving allerede har toppet, hvortil kommer en voksende konkurrence fra især asiatiske rivaler. Ciscos styrke er, at virksomheden er solidt positioneret på grund af sin velansete globale service-, support- og salgsorganisation, anfører han.

»Vi vurderer, at vi ikke blot er godt positionerede til at tage konkurrencen op, men også til at tage førerpositionen i fremtiden. Sagt enkelt, så er vi en virksomhed, som ikke kun er bygget til at holde, men også til at føre an,« proklamerede John Chambers, da regnskabet blev offentliggjort i går, ifølge det amerikanske CRN.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S