Norsk bredbåndsopkøb giver øget konkurrence

Konkurrencen på bredbånd vil blive intensiveret med Telenors opkøb af Cybercity. Især på erhvervssiden vil Telenor stå stærkt.

Telenors opkøb af Cybercity vil betyde øget konkurrence på bredbånd i Danmark. Især i erhvervssegmentet vil Telenor have en stærk position.

Det vurderer teleanalytikeren John Strand over for ComON.

»Telenor vil med købet af Cybercity stå stærkt på bredbåndsmarkedet. Især er der gode muligheder for at markedsføre medarbejderbredbånd til de godt 1,6 millioner kunder, som Telenor allerede har adgang til via ejerskabet af Sonofon,« siger John Strand.

Han mener også, at Cybercity er et fornuftigt køb for norske Telenor.

»Hvis udviklingen bliver som vi regner med, vil der ske en større sammensmeltning mellem bredbånd og mobiltelefoni. Her har Telenor gode muligheder at lave en bundling mellem mobiltelefoni fra Sonofon og bredbånd fra Cybercity,« siger John Strand.

Især fremhæver John Strand, at Telenor har et bredt net af telebutikker over hele norden. Det vil give markedsføringsfordele for Telenor.

»Med opkøbet får Telenor mulighed for at markedsføre alle sine produkter i både Cybercity-, Telenor-, og Sonofonbutikker. Det giver selskabet en stor fordel, når varen skal sælges, siger John Strand.

Han er overbevist om at Telenors opkøb vil betyde øget konkurrence på bredbånd i Danmark.

»Selvfølgelig vil det betyde øget konkurrence på bredbåndsmarkedet. Med dette opkøb har Danmark og Skandinavien fået en ny stærk spiller ind på bredbåndsmarkedet,« siger John Strand.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Senior Projektleder til sundhedssektoren

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Jyske Bank

Strategisk Partner til Teknologi & AI

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,