Lav vækst i e-handel presser webbutikker

Væksten i e-handel flader ud, samtidig med at nye butikker satser massivt nethandel. Det tyder på øget konkurrence, mener to brancheforeninger.

(Opdateret)

I de sidste fire år er flere danskere begyndt at handle på nettet, men nye tal fra Dansk e-handelsanalyse tyder på, at det er ved at være slut med at hive flere danskere ud på nettet. Dermed er kampen om de allerede eksisterende kunder blevet hårdere.

»Man skal nok som webbutik komme til at kæmpe noget mere for sine kunder,« siger Lars Schmidt Larsen. Han er direktør for e-handelsfonden, der står bag Dansk e-handelsanalyse.

Væksten er i de sidste fire år faldet markant, viser antallet af transaktioner fra PBS. I de sidste tre kvartaler var væksten ni procent, i 2006 var samme tal på 11 procent, i 2005 16 procent, i 2004 13 procent. I 2003 var væksten i de tre første kvartaler på hele 47 procent.

Formanden for Foreningen af Online IT Forhandlere er overrasket, da store spillere som Wupti, Happii og Wegetti har satset massivt på markedsføring i brede medier.

»Jeg ville egentlig tro, at der var kommet flere førstegangskøbere til, men hvis tallene viser det modsatte, så er det jo sådan,« siger Eskild Jensen, der er formand for Foreningen af Online IT Forhandlere.

»Det betyder, at konkurrencen er blevet skærpet, hvis kundegrundlaget ikke er blevet større,« vurderer Eskild Jensen.

De allerede eksisterende kunder har dog i dette kvartal handlet flere gange end tidligere, og det forklarer, at der stadig er en vækst i antallet af handler.

Ifølge Lars Schmidt Larsen er internetbranchen meget mere afhængige af den samlede branches ry. Derfor skal webbutikker ikke fokusere på pris, men på kundeservice, hvis flere danskere skal ud på nettet og handle.

»Som jeg lige hørte en webkunde sige i dag; han havde købt en vare på nettet, modtaget kassen med vare og faktura, hvor der stod klart og tydeligt, hvad han skulle gøre, hvis han ikke ønskede varen alligevel. Stå ved dit produkt og gør det nemt for kunden,« slutter Lars Schmidt Larsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub