Windows Phone 7 sætter gaming i højsædet

Spil på mobilen er blevet vigtigt for Microsoft

Artikel top billede

I et nyt længere blogindlæg forklarer Microsoft, hvordan de har prøvet at gøre spiloplevelsen så god som muligt på det kommende Windows Phone 7 Series.

I sidste måned præsenterede Microsoft deres nye kommende mobile styresystem Windows Phone 7 Series. Systemet er helt anderledes end det tidligere Windows Mobile, og fokuserer nu meget mere på den private bruger frem for erhvervsfolket. Dette gøres blandt andet ved at have meget mere fokus på spiloplevelsen.

Vi har i noget tid vidst, at Xbox Live vil blive en integreret del af Windows Phone 7 Series. Men nu er mere af sløret blevet løftet for, hvordan spil kan komme til at blive afviklet hurtigt og flydende på det nye styresystem.

En af de vigtige ting er naturligvis en dedikeret processor til grafik. Men derudover afslører den Microsoft-ansatte Shawn Hargreaves på sin blog, at mobiler med det nye styresystem også vil have dedikeret hardware til at skalere billedet uden at belaste grafikprocessoren. Det betyder, at et spil kan spilles ved en lavere opløsning end skærmen og skaleres op til hele skærmen uden brug af ekstra ressourcer. Det er smart både til grafiktunge spil, men også fordi det gør det nemt at få spil til at virke med flere forskellige skærmopløsninger.

Desuden bliver det også afsløret, at vi i fremtiden vil se Windows Phone 7-mobiler med opløsningen 320 x 480 pixel, som vi kender det fra iPhone og mange Android-modeller. De første modeller bliver dog med den højere opløsning 480 x 800 pixel.

Flere detaljer om spiludvikling til Windows Phone 7 Series kan findes på denne blog.

Eksempler på grafikken i 3D-spil til Windows Phone 7 kan ses her

. 

 

 

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec