Windows Mobile 7 kræver monstermobiler

Nye minimumskrav for telefoner med det kommende styresystem er dukket op.

Microsoft pønser helt sikkert på at lave noget stort på mobilmarkedet, efter deres konkurrenter Apple og Google har taget scenen på det sidste. Det er dog uvist præcis hvordan, de vil prøve at stjæle rampelyset. Men det kunne meget vel være via deres kommende styresystem til mobiler Windows Mobile 7.

Sidste år så vi minimumskrav for modeller med Windows Mobile 7 dukke op på nettet, og nu er nye og lidt anderledes krav så dukket op. De minder dog en del om de krav, vi så tidligere.

Skal have kraftig processor og stor skærm
Det er mobilguruen Eldar Murtazin, der nu på sin Twitter-side har skrevet, hvad der skulle være minimumkrav for kommende Windows Mobile 7-modeller. De skal have en processor på mindst 1 gigahertz samt accelerometer og kompas. Desuden skal skærmen være på minimum 3,6 tommer og have en opløsning på 480 x 800 pixel, hvilket er en smule større end de 3,5 tommer, vi tidligere har hørt.

Endelig skulle det være påkrævet med mindst 8 gigabyte intern hukommelse og et kamera på 5 megapixel, hvilket er noget mere, end de henholdsvis 1 gigabyte og 3 megapixel vi tidligere har hørt.

Det forventes, at Microsoft lancerer Windows Mobile 7 på Mobile World Congress i Barcelona i midten af februar.

 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere