Gartner spår tidobling af mini-notebooksalget

Analysehuset Gartner spår, at salget af mini-notebooks på verdensplan i år vil passere 5,2 millioner enheder. Analysehuset tror på en tidobling af mini-notebooksalget inden 2012.

Markedet for mini-notebook står til at eksplodere.

Allerede i år spår analysehuset Gartner at salget af mini-notebooks med skærmstørrelser på mellem fem og ti tommer vil passere 5,2 millioner enheder på verdensplan. Og inden 2012 spår Gartner en tidobling af salget til 50 millioner enheder.

»Efterspørgslen på mini-notebooks vil blive drevet af forskellige faktorer, dels den kompakte form, mindre skærme, lette vægt, pris, brugervenlighed og pc-funktionalitet,« forklarer George Shiffler, som er ledende analytiker i Gartner.

I øvrigt peger han på, at mini-notebooken vil appellere til forskellige former for medievisninger, internetbrowsing, e-mail og instant messaging. Samtidig tror Shiffler på, at især førstegangs pc-købere vil lade sig friste af en mini-notebook, med enhederne får også pladser som billige "anden-computerer" eller som gaver til.

Gartner forventer dog ikke, at mini-notebooken vil kannibalisere den traditionelle bærbare i henholdsvis 2008 og året efter. Hertil mener Shiffler, at ydelseskløften endnu er for stor.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S