Columbus IT udvider for seks millioner kroner

For at få fodfæste på markeder i Finland og Sydamerika har Columbus IT måttet betale en pris på cirka seks millioner kroner.

Det er i et tæt samarbejde med lokale forhandlere, at børsnoterede Columbus IT vil vil sætte sit præg på nye markeder i Finland, Mexico, Brasilien og Chile. Men koncernchef Michael Gaardboe slår fast, at det er dansk software og kompetencer, der bliver solgt i udlandet.

»Med relativt lave investeringer køber vi os ind i nystartede virksomheder og etablerer os med en stærk lokal management på et givet marked. På den måde opfylder Columbus IT vores internationale kunders behov for bred lokal tilstedeværelse samtidig med, at vi tuner vores forretning,« udtaler koncernchef Michael Gaardboe, der beholder ansvaret for regionen i opstartsfasen.

Michael Gaardboe lægger ikke skjul på, at Microsoft-branded er med til at åbne dørerne.

»Vi tror på Microsoft og støtter os til branded, fordi det er utrolig stærkt. Kunderne efterspørger en væg til væg løsning. Og vi går ikke ind i et land, hvis vi på forhånd ved, at der er ikke er kunder,« udtaler Michael Gaardboe, der også har rettet kikkerten mod Kina og Indien som potentielle markeder.

Ifølge Steen Hagengaard, der er administrende direktør i Columbus it, er der for tiden en stor investeringsvillighed blandt virksomheder, der vil indgå i nye projekter.

»Vi har travlt for tiden. Og vi har svært ved at skaffe kvalificerede medarbejdere. Vi har fokus på opgaven og søger 20-25 folk. Men vi er også gået i dialog med vores søstervirksomheder i udlandet, om at deres medarbejdere kan arbejde for os i en periode. På den måde, får de indsigt i arbejdsgangene i Danmark,« beretter han.

De tre nye lande kommer til at fokusere på Dynamics AX (tidligere Axapta) og CRM med et CRM-kompetencecenter i Brasilien.

Columbus IT overtager 51 procent af konsulentvirksomheden Capston, som er Microsoft Gold Certified Partner. It-virksomheden skifter navn til Columbus IT Brasilien.

Det danske konsulenthus overtager ligeledes 51 procent af den mexicanske konsulentvirksomhed Spade S.A. de C.V., der skifter navn til Columbus IT Mexico.

I Chile etablerer Columbus it sig med et 100 procent ejet datterselskab af Columbus IT's selskab i Columbia.

Opstarten af Columbus IT i Finland sker via overtagelse af aktiviteterme i den finske konsulentvirksomhed PBS Enterprise og etableringen af et nyt selskab, hvoraf Columbus it ejer 65 procent.

Columbus it beskæftiger cirka 900 medarbejdere i 30 lande, og opererer indefor syv brancher som detailhandel, industriel produktion, fødevareproduktion og transport.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job