Usikkerhed om udgivelse af Service Pack 1 til Vista

Microsofts ændringer til Vista efter klager fra Google skulle forsinke Service Pack 1, men nu ser betaversionen alligevel ud til at komme snart.

Betaversionen af Service Pack 1 til Windows Vista kommer muligvis i næste uge. Trods rygter om forsinkelser efter Microsoft blev nødt til at justere i Vistas søgefunktion, så skulle betaversionen komme midt i juli.

Den tyske it-nyhedstjeneste golem.de meldte ellers i slutningen af sidste uge, at Microsoft ikke kunne overholde tidsplanen, og at betaversionen først ville komme i slutningen af i år. Den endelige udgave ville så først komme i løbet af 2008.

Grunden til den formodede forsinkelse skulle skyldes de ændringer i Vista, som Microsoft har aftalt med amerikanske myndigheder for at lade konkurrerende desktop-søgemaskiner fungere i Vista. Det skete som følge af klager fra Google.

Men it-nyhedstjenesten ZDNet skriver på sin blog, at betaversionen ifølge unavngivne kilder alligevel udkommer i næste uge. Hvis det sker, kan Microsoft måske alligevel overholde sin tidsplan, der siger, at den endelige udgave af Service Pack 1 kommer i andet halvår af 2007. ZDNet vurderer, at Service Pack så måske er ude i november, selv om det vil betyde, at betaversion dermed kun har været ude i godt fire måneder. For Microsoft er det kort tid, da deres programmer tit er på betastadiet i et år eller mere.

Officielt bekræfter Microsoft heller ikke rygterne på ZDNets blog, men siger blot, at betaversionen kommer »et eller andet tidspunkt i år«.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere