Kendt it-firma drejer nøglen om

Efter i mange år at have været en af de mest succesrige spillere på det grå it-marked, er Bluecom nu tømt for aktiviteter og de sidste rester fra lageret afhændet.
Ejer Jens Fournais har sat lokaler, møbler samt kunde- og leverandørdatabaserne til salg.

Som tidligere meldt ud i blandt andre ComON har stifter og direktør Jens Fournais besluttet at afvikle sine it-aktiviteter i BlueCom Danmark A/S.

Afviklingen startede ultimo september 2007 og nu er det så endelig blevet allersidste dag i virksomheden.

»Tilbage i Birkerød står nu en hel forladt virksomhed, som er lige til at flytte ind i og tage i brug. Lige fra reception med fuldt avanceret telefonsystem, til mere end 70 arbejdsstationer, kantine og sågar kunde- og leverandørdatabaser. Derfor håber jeg nu, at en driftig virksomhed kan få glæde af det,« udtaler direktør Jens Fournais.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S